Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Archeologové v Mariánských Lázních zkoumají pozůstatky bývalé synagogy

Kraje: Karlovarský / kir / ČTK / 15. listopadu 2023 10:31
Archeologové v Mariánských Lázních zkoumají pozůstatky bývalé synagogy

synagoga v Mariánských Lázních (1910)
Autor: www.zanikleobce.cz

Mariánské Lázně - Archeologové v Mariánských Lázních na Chebsku odkrývají pozůstatky bývalé synagogy. Vykradli a vypálili ji nacisté při takzvané Křišťálové noci, pogromu na Židy v roce 1938. Chebští archeologové v jejích troskách našli barevné střepy s hebrejskými nápisy či zbytky mikve, tedy očistné rituální lázně. Synagoga byla patrně napojena na jeden z místních léčivých pramenů, řekl ČTK archeolog Muzea Cheb Michal Beránek.

Budova postavená v druhé polovině 18. století stávala v linii s ostatními domy na Hlavní třídě. Po jejím zbouráním zůstal pozemek až dosud prázdný. Před nedávnem ho ale koupil soukromý investor, který chce parcelu zastavět. Proto zde začal archeologický průzkum. Podle Beránka jde o českého podnikatele ze židovské rodiny Leona Tsoukernika, který má zájem o zachování pietního charakteru místa. Na dochovaných základech původní stavby chce postavit novou synagogu.

Průzkum archeologů z chebského muzea začal v září. "Budou tady odhaleny podzemní konstrukce té původní synagogy, které jsou poměrně rozsáhlé. Podle původní plánové dokumentace jsme ani takové nepředpokládali. Bývalo ale zvykem, že synagoga nebyla jenom svatostánkem, ale byl to multifunkční dům, který splňoval řadu potřeb. Byly tady ubytovací prostory, sklepení a také mikve," řekl archeolog.

Ve výkopech našli výzkumníci barevné skleněné střepy z vitráží, úlomky keramiky, zbytky omítek či ohořelé kusy stavebních materiálů. V zadní části stavby ve skále objevili zbytky mikve, která byla zřejmě napojená na podzemní pramen. Archeologové zde zůstanou do konce roku. Po terénních pracích bude následovat zpracování nálezů, které pak odborníci zaevidují do sbírek chebského muzea. Výsledky výzkumu chce muzeum prezentovat veřejnosti.

Přítomnost Židů byla v Mariánských Lázních evidována již kolem roku 1820. Nejprve nesměli ve městě bydlet, což se změnilo až ve 40. letech 19. století. Synagogu postavili v letech 1883 až 1884 podle projektu místního architekta židovského původu Eduarda Sterna. Výstavbu financovala sbírka mezi židovskými hosty Mariánských Lázní. O Křišťálové noci z 9. na 10. listopadu roku 1938, tedy přesně před 85 lety, nacisté synagogu zapálili a zničili. Později ji zcela zbořili. V tu noc v Mariánských Lázních zničili i židovské hřbitovy.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
51%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
21%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 91)