Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Anglikán Matthew se stal na začátku adventu novým představeným komunity z Taizé

Ze světa / kir / Vlastní zpráva / 4. prosince 2023 0:03
Anglikán Matthew se stal na začátku adventu novým představeným komunity z Taizé

Požehnání novému zástupci komunity z Taizé
Autor: https://www.facebook.com/taize

Taizé - Ekumenická komunita v Taizé má od soboty 3. prosince nového představeného, bratra Matthewa. Ten nahradil po 18 letech trvající službě bratra Aloise. Komunita zveřejnila záznam včerejší večerní modlitby, v jejímž rámci předání proběhlo.  Bratr Matthew, který je po celou dobu pobytu v Taizé anglikánem, pochází z Velké Británie. První představitel komunity a její zakladatel bratr Roger byl zabit psychicky nemocnou ženou v roce 2005.

Komunita z Taizé je známá svojí přitažlivostí pro mladé, ekumenicky smýšlející křesťany nejen z Evropy. Každoročně na přelomu roku pořádá setkání v některém evropském městě. Dvakrát proběhlo i v Praze. Letos se na přelomu roku uskuteční ve slovinské Ljublani.

Bratr Matthew se narodil 10. května 1965 a bratrem v Taizé je od roku 1986. V komunitě už je tedy dlouho, takže společné přemýšlení bratra Aloise spolu s celým společenstvím vedlo podle komunity k volbě zkušeného zástupce.

Matthew, jinak civilním jménem Andrew Thorpe, bude mít oporu ve stovce svých bratří z třiceti zemí světa a každoročně může vítat desetitisíce mladých lidí a rodin všech vyznání. Bratr Roger, protestant ze Švýcarska, vytvořil komunitu Taizé v roce 1940 v typické vsi v Burgundsku s cílem „usmíření mezi rozdělenými křesťany a mezi oddělenými národy“. V této oblasti blízko demarkační čáry bratr zakladatel nejprve přivítal mnoho uprchlíků druhé světové války: hlavně Židy, různé válečné zajatce a taky bezprizorní děti. 

Nový představený se zúčastnil i ekumenické modlitební vigilie, která předcházela zasedání generálního shromáždění synody ve Vatikánu, a byla organizovaná právě komunitou z Taizé. Synodní proces v katolické církvi má potenciál přinést větší jednotu mezi křesťany, uvedl podle časopisu The Tablet Matthew v průběhu přípravy vigilie. Matthew byl přítomen i přípravného celoevropského synodálního setkání na jaře v Praze.

Jak se bratr Matthew vyjádřil: „Synodalita a ekumenismus jdou ruku v ruce. V rámci katolické církve již dnes existuje velké bohatství tradic, a je zde i naděje na širší společenství s těmi, kteří dnes nejsou součástí katolické církve. Bude jejich odlišnost také vítána? Přinese to i cesty tvořivosti... Jde o rozhovor v Duchu, což je metoda naslouchání, především na ekumenické cestě vzájemného pochopení…Lépe, než jako hlídače v muzeu křesťané můžou vidět sami sebe jako šlechtitele krásné zahrady,“ citoval nového představeného z Taizé The Tablet.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)