Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V opraveném kostele sv. Ignáce v Jihlavě se koná výstava o předválečné podobě města

Kraje: Vysočina / / ČTK / 8. prosince 2023 22:34
V opraveném kostele sv. Ignáce v Jihlavě se koná výstava o předválečné podobě města

Kostel sv. Ignáce z Loyoly, Jihlava
Autor: Wikipedie.org / NoJin / Creative Commons

Jihlava - Do opraveného kostela svatého Ignáce v Jihlavě bude farnost víc zvát veřejnost. V nadzemní galerii už je výstava Jihlava zmizelá věnovaná soužití jihlavských Čechů, Němců a Židů před druhou světovou válkou. Od dubna bude mít chrám na Masarykově náměstí pravidelnou návštěvní dobu, připravená je mobilní aplikace v podobě audio průvodce. V úvodu dnešní slavnosti k dokončení obnovy zastřešení a průčelí kostela za 33 milionů korun to řekl Marek Skřivánek, průvodce městské organizace Brána Jihlavy.

Farář Marian Jiří Husek řekl, že by chtěl, aby byl chrám součástí života ve městě. "Chceme, aby ten kostel především byl tím místem modlitby, místem bohoslužby, ale aby to také bylo opravdu místo, kam přicházejí lidé, kteří hledají a kteří touží prožít něco pěkného, něco pěkného vidět," uvedl. Výstavy v empoře by ve spolupráci s Muzeem Vysočiny měly pokračovat, chodí se tam po točitých dřevěných schodech. V kostele budou například i koncerty.

"Pro město Jihlava je barokní chrám svatého Ignáce hlavní dominanta horní části náměstí a je s touto nejživější částí náměstí velice zajímavě propojená," řekl náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL).

Střechu, krov a průčelí raně barokní památky začali stavbaři opravovat loni zjara. Lešení zmizelo nedávno. Římskokatolická farnost u jihlavského kostela svatého Jakuba, která projekt řídila, na něj získala skoro 26 milionů korun z takzvaných norských fondů. Radní kraje navrhli zastupitelstvu schválit půlmilionový dar, radnice přidala přes 300.000 korun. Ministerstvo kultury dotovalo obnovu vstupních dveří 235.000 korunami. Peníze na opravy vybírají také farníci.

Kostel má teď místo krytiny z bonského šindele měděnou střechu. Opravená je čelní fasáda s kamennou a štukovou výzdobou, má také pozměněnou barvu. Je ve dvou odstínech kamene namísto původní jednolité světlé barvy.

"Když jsme se rozhodli, že ten kostel potřebuje spravit, tak jsme samozřejmě věděli, že hodně věcí je špatných, střecha zatékala, fasáda opadávala," řekl Husek. Když se pak postavilo lešení, ukázalo se, že skutečný stav byl ještě horší. Kněz poděkoval za spolupráci islandské církvi. Uvedl, že díky ní farnost uspěla s žádostí v norských fondech. Mezi hosty slavnosti s bohoslužbou byl islandský biskup slovenského původu David Tencer. Podívat se přišly desítky lidí.

Opravit by ještě bylo potřeba další části kostela. "Pozornost by si zasloužila taky fresková nástěnná a stropní výmalba," uvedl Karel Voldán, technický dozor stavby a generální projektant.

Kostel svatého Ignáce z Loyoly je jednolodní stavba se dvěma věžemi v průčelí. Bývalý jezuitský kostel vystavěl italský stavitel Jacopo Brascho v letech 1683 až 1689. Vystavené tam je sousoší Jihlavské piety z roku 1400, které je národní kulturní památkou.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
9%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
23%
 
(Počet hlasů celkem: 120)