Papež žádá větší humanitární pomoci pro Gazu a propuštění lidí držených Hamásem
Ze světa / vlu / ČTK / 8. ledna 2024 13:43Vatikán - Papež František dnes vyzval k příměří v Pásmu Gazy, k větší humanitární pomoci jeho obyvatelům a také k okamžitému propuštění rukojmích, které od října drží v Gaze palestinské hnutí Hamás. Papež zároveň odsoudil útok Hamásu, jímž současná izraelsko-palestinská válka 7. října začala. Při pravidelném novoročním setkání s diplomaty ve Vatikánu František podle agentury ANSA také žádal konec útoků na civilisty ve všech konfliktech ve světě, včetně těch v Gaze a na Ukrajině.
„Moderní války se neodehrávají už jen na bojištích a netýkají se jen vojáků… Důkazem jsou události na Ukrajině či v Gaze,“ řekl papež. „Možná si neuvědomujeme, že civilní obětí nejsou ‚vedlejší ztráty‘. Jsou to muži a ženy, kteří mají jména. Jsou to děti, z nichž se stanou sirotci… Jsou to lidé, kteří trpí hladem, žízní a zimou a které mrzačí síla moderních zbraní,“ dodala hlava katolické církve.
Papež vyzval k dodržování humanitárního práva, jehož vážné porušování ve všech konfliktech označil za válečný zločin. „Žádám, aby palestinské obyvatelstvo dostalo humanitární pomoc a aby nemocnice, školy a modlitebny dostaly potřebnou ochranu,“ uvedl.
„Opakuji svůj apel na všechny zúčastněné strany, aby uzavřely příměří na všech frontách, včetně Libanonu, a aby okamžitě propustily všechny rukojmí v Gaze,“ řekl mimo jiné papež s odkazem na vzájemně ostřelování izraelské armády a libanonského hnutí Hizballáh na severu Izraele a jihu Libanonu.
„Všichni jsme byli šokováni teroristickým útokem (Hamásu) ze 7. října na obyvatele Izraele, při němž zemřelo a bylo mučeno mnoho nevinných lidí a mnoho lidí bylo uneseno,“ uvedl papež s tím, že odsuzuje všechny takové akce a všechny formy terorismu a extremismu. František také řekl, že „i v případě aplikování práva na sebeobranu je nutné držet se přiměřeného použití síly“.
Papež rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby usilovalo o dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, tedy vznik palestinského státu vedle státu izraelského, a také o mezinárodně zaručený zvláštní status pro město Jeruzalém, aby Izraelci a Palestinci mohli konečně žít v míru a bezpečí.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
19.09.2024 15:18Papež schválil pobožnosti v Medžugorje pro jejich přínos víře, k samotným zjevením se nevyjádřil
19.09.2024 9:19600. výročí úmrtí Jana Žižky připomene nový film a vystavení jeho údajného meče
19.09.2024 9:18Papež se modlil za oběti povodní, děkoval dobrovolníkům a připomněl Světový den Alzheimerovy choroby
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010