Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

ČBK schválila stanovisko k žehnání stejnopohlavním párům, evangelíci zvou na konferenci k tématu

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 26. ledna 2024 10:23
ČBK schválila stanovisko k žehnání stejnopohlavním párům, evangelíci zvou na konferenci k tématu

ilustrační foto
Autor: Pixabay.com / Alexander Grey

Praha - Česká biskupská konference tento týden schválila společné stanovisko k možnosti udělovat požehnání i párům osob stejného pohlaví. Pastorační pokyny pro požehnání "lidem žijícím v neregulérních partnerských vztazích" vycházejí z prosincového dokumentu Vatikánu schváleného papežem Františkem, který otevřel možnost žehnat párům v "neuspořádané situaci", tedy podle církve žijícím mimo manželství či stejnopohlavním párům. Katolická církev nicméně nadále tyto svazky neuznává a nepovažuje je za rovnocenné manželství, které je podle ní posvátné a výlučně svazkem muže a ženy. Žehnání jiným párům však kněžím Vatikán povolil s odůvodněním, že ho považuje za "prosbu Bohu".

Obřad se nesmí podobat sňatku. "Požehnání se uděluje osobám, a to tak, aby se předešlo i zdání, že jde o schvalování, legalizaci nebo postavení tohoto požehnání na úroveň svátostného manželství," uvádí se v pokynech. Požehnání není liturgickým požehnáním, a proto se neuděluje v rámci liturgie ani v liturgickém oděvu. Současně ho kněz neuděluje před oltářem nebo "na důležitém místě v posvátné budově" a nemůže být součástí civilního sňatku.

Pastorační požehnání, jehož smyslem je snaha o spásu každého člověka, má být podle dokumentu stručné, formou jednoduché modlitby a může být zakončené znamením kříže nad každou z osob. Pokud žadatelé o požehnání s výše uvedeným smyslem požehnání nesouhlasí, kněží jim požehnání neudělí a zahrnou je do svých modliteb.

Dokument s latinským názvem Fiducia Supplicans vypracovalo vatikánské Dikasterium pro nauku víry, které se zabývá teologickými a liturgickými záležitostmi, a podepsal ho papež František. Ceremonie žehnání párům žijícím mimo manželství podle dokumentu nesmí napodobovat sňateční obřad. Vatikán ponechává kněžím relativně velkou volnost ohledně toho, zda žehnání udělit a jakým způsobem. Zakazuje však mimo jiné, aby se akt uskutečnil v souvislosti s civilním obřadem.

Dokument vzbudil v církvi protichůdné a často emotivní reakce. Papež k těmto sporům poznamenal, že víra nemá potvrzovat "pohodlné náboženské jistoty". V tradičním předvánočním poselství adresovaném církevním hodnostářům varoval před přílišným lpěním na "zkostnatělé ideologii", které podle něj brání církvi posunout se vpřed.

V Česku mohou již necelý rok, a to i v rámci liturgie, oficiálně žehnat svazkům osob stejného pohlaví, pokud o to požádají, faráři a farářky Českobratrské církve evangelické (ČCE). ČCE pak ve spolupráci s Evangelickou teologickou fakultou Univerzity Karlovy zvou na teologickou konferenci "Autorita Písma a žehnání stejnopohlavním svazkům". Koná se v sobotu 27. ledna v Praze.  

Stejný krok učinila i Starokatolická církev v ČR, která chystá vydání liturgie pro žehnání partnerství.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)