Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Řecko jako první pravoslavná země umožní manželství pro stejnopohlavní páry

Ze světa / kir / ČTK / 16. února 2024 9:27
Řecko jako první pravoslavná země umožní manželství pro stejnopohlavní páry

Ilustrační foto: kostel na ostrově Santorini
Autor: Pixabay.com

Atény - Řecký parlament ve čtvrtek schválil zákon, který umožní stejnopohlavním párům uzavírat v této zemi manželství. Zákon navrhla vláda konzervativního premiéra Kyriakose Mitsotakise a podpořili ho i zástupci levicové opozice. Nová úprava mimo jiné rozšíří rodičovská práva partnerů. Stejnopohlavní páry však nebudou moci využít ani po schválení nové normy náhradní mateřství, píše deník Kathimerini.

 Silnou podporu zákonu vyjadřoval právě premiér Mitsotakis, který argumentoval tím, že se zlepší právní postavení dětí, které vychovávají stejnopohlavní páry. Díky novému zákonu partner bude moci osvojit dítě, jehož biologickým rodičem je druhý partner. Nová úprava podle Mitsotakise zaručí rovnost občanů bez ohledu na jejich sexuální orientaci. "Cílem zákona je spojovat a nikoliv rozdělovat," řekl Mitsotakis v parlamentu v narážce na kritiky, které zaznívají od konzervativnějších sil i řecké pravoslavné církve.  

Premiér Mitsotakis později uvedl, že rozhodnutí parlamentu je "milníkem pro lidská práva" v Řecku a odráží to, že Řecko je demokratickou a progresivní zemí, která je věrná evropským hodnotám. Výsledek dnešního hlasování parlamentu přivítali i aktivisté za práva LGBT+ lidí, kteří se shromáždili před sídlem zákonodárného sboru. "Jako řecká občanka jsme velmi hrdá, protože Řecko nyní patří mezi nejprogresivnější země," řekla agentuře Reuters členka sdružení na podporu transgender lidí Ermina Papadimaová. Podle ní se mentalitu Řeků ohledně sexuálních menšin pomalu mění.

Návrh zákona však vyvolal nevoli některých poslanců premiérovy strany Nová demokracie. Proti zákonu například vystoupil v parlamentní rozpravě bývalý premiér Antonis Samaras. Podle něj "děti potřebují matku a otce" a manželství otevřené stejnopohlavním párům není lidské právo.

Mitsotakis však mohl počítat s podporou dvou nejsilnějších opozičních klubů - levicové strany SYRIZA a socialistů ze strany PASOK. Pro nakonec hlasovalo 176 z 300 poslanců. Proti bylo 76 poslanců, ostatní se buď zdrželi nebo vůbec nehlasovali.

Řecko se tak stalo 16. státem Evropské unie, kde homosexuální páry budou mít možnost uzavírat manželství. Od roku 2015 v zemi platí zákon o registrovaném partnerství, který však neposkytoval stejná práva jako manželství. Agentury poznamenávají, že Řecko je první zemí s převážně pravoslavným obyvatelstvem, které umožní homosexuálům vstoupit do manželství.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)