Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Téměř pro dvě miliardy muslimů začal postní měsíc ramadán

Ze světa / kir / ČTK / 12. března 2024 16:40
Téměř pro dvě miliardy muslimů začal postní měsíc ramadán

Ilustrační foto: muž připravující tradiční občerstvení pro oslavu ramadánu po západu slunce
Autor: www.syriadirect.org / Maarat Media Center

Rijád, Gaza - Odpovědní představitelé v Saúdské Arábii, na jejímž území se nacházejí nejsvětější místa Islámu, spatřili v neděli večer srpek Měsíce. Pro zhruba 1,8 miliardy muslimů po celém světě to znamená, že pondělí byl prvním dnem postního měsíce ramadánu. 

Během tohoto měsíce je muslimům od východu do západu slunce zapovězeno jíst, pít a kouřit. Půst ovšem nemusejí dodržovat děti, těhotné a kojící ženy a nemocné a staré osoby. Po poslední večerní modlitbě se u rodinných stolů pořádají tradiční hostiny. Po skončení ramadánu následuje třídenní svátek íd al-fitr.

Krátce po zprávě z Rijádu oznámily zahájení ramadánu i další země Perského zálivu. Ovšem některé východněji položené země srpek Měsíce spatří až v pondělí a postní měsíc zde začne až v úterý. Podle agentury AP je to případ Austrálie, Bruneje, Indonésie, Malajsie a Singapuru. Omán, který leží na nejvýchodnějším okraji Arabského poloostrova, a Jordánsko už oznámily, že tam ramadán začne v úterý.

Letošní oslavy ramadánu začínají v době, kdy proti sobě v Pásmu Gazy bojuje radikální hnutí Hamás a Izrael. To vyvolává obavy, že se konflikt může rozšířit i do dalších částí světa. Během měsíce trvajícího vyjednávání o možném příměří byl začátek postního měsíce zmiňován jako milník pro nalezení shody. Americký prezident Joe Biden opakovaně vyjádřil naději, že se podaří uzavřít příměří před začátkem ramadánu, ale v pátek uvedl, že už to nepovažuje za pravděpodobné.

Biden ve svém každoročním poselství k ramadánu připustil, že svatý měsíc přichází „ve chvíli silné bolesti“. „Až se muslimové na celém světě v nadcházejících dnech a týdnech sejdou, aby přerušili svůj půst, bude pro mnohé z nich utrpení palestinského lidu na prvním místě. Pro mě je to přední téma,“ uvedl.

„Při začátku ramadánu a ve světle útoků, jimiž trpí naši bratři v Palestině, zdůrazňujeme, že je třeba, aby mezinárodní společenství převzalo odpovědnost, zastavilo tyto brutální zločiny a zajistilo bezpečné humanitární koridory,“ uvedl ke konfliktu v Pásmu Gazy saúdskoarabský král Salmán. Podle palestinských úřadů od začátku bojů 7. října v Pásmu Gazy zemřelo přes 31 000 Palestinců. Izrael pak uvádí, že jeho armáda zabila minimálně 13 000 ozbrojených bojovníků a jeho vláda prostřednictví ministra zahraničí  popřála k začátku postního měsíce všem muslimům v Izraeli i ve světě.

Válka začala 7. října, když bojovníci Hamásu vtrhli na jih Izraele, kde zabili přibližně 1200 lidí, většinou civilistů, a asi 250 jich vzali jako rukojmí. Předpokládá se, že Hamás po loňské výměně stále drží asi 100 zajatců a pozůstatky 30 dalších.

Ramadán je devátým měsícem islámského lunárního kalendáře a jeho začátek ve většině zemí není stanoven astronomickým propočtem, ale určuje se podle okamžiku, kdy je na večerní obloze spatřen srpek nového měsíce. Proto některé země zahajují ramadán až o den později. Lunární rok je také kratší než rok civilní a proto se ramadán každý rok slaví o deset dní dříve než v roce předchozím. Za několik let se bude ramadán slavit v zimě a v kalendářním roce 2030 začne dokonce dvakrát: 5. ledna a 26. prosince, píše Al-Džazíra.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 226)