Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Aktualizovaný plán světové synody o synodalitě vyvolal rozpaky

Ze světa / pvh / Vlastní zpráva / 17. března 2024 20:44
Aktualizovaný plán světové synody o synodalitě vyvolal rozpaky

Oficiální logo synodální cesty
Autor: www.synod.va

Vatikán/Augsburg -

Papež František ve čtvrtek 14. března představil časový plán synody, jejíž druhé zasedání se koná na podzim v Římě. Má vzniknout deset studijních skupin k reformním tématům, mj. o misii v digitalizovaném světě, o vzdělávání kněží, o postavení biskupů a jejich výběru nebo o úřadech v církvi. Tématem jedné z nich je i možnost diakonátu pro ženy. V českém prostředí o Františkově záměru informoval web ČBK s titulkem „Papež František stanovil deset témat pro synodní studijní skupiny”. Pro mnoho pozorovatelů představují témata studijních skupin klíčové aspekty synodálního procesu na úrovni světové církve. Jak informoval německý portál katholisch.de, má každá ze skupin do 5. září odevzdat krátkou zprávu o svém pracovním plánu. Nové skupiny odborníků budou pracovat až do poloviny roku 2025. 

Deset témat, které František svěřil generálnímu sekretáři synody kardinálu Mario Grechovi, má podle katholisch.de představovat nové způsoby porady a rozhodování. V dopise Grechovi František píše, že o tématech, která vzešla z 1. zasedání, se na 2. zasedání nebude hlasovat, ale jednotlivé skupiny na něm budou svá témata prezentovat, aby zůstalo zachováno jejich spojení se synodou. Práce studijních skupin má generálnímu shromáždění synody umožnit soustředit se na vlastní téma synody, jímž je synodalita církve. 

Podle KNA (Katholische Nachrichten-Agentur) a německého portálu katholisch.de vyvolalo rozhodnutí papeže Františka u některých teologů německého jazykového prostoru rozpaky. Švýcarská teoložka Helena Jepese-Spuhlerová patří k ženám, které na podzim 2023 získaly hlasovací právo na synodě poprvé. Udivilo ji především pozdní oznámení o vytvoření studijních skupin. Synodní shromáždění v říjnu 2023 odhlasovalo, že určitá témata mají být předložena do letošního října ke konečné diskusi. To, že nyní mají být prezentována jednotlivě teprve v polovině roku 2025, je podle ní zavádějící. Nekoresponduje to s původním plánem synody, která nejen ve Švýcarsku, ale i v mnoha jiných částech světa počítala s odvážnými rozhodnutími už letos na podzim. 

Německý teolog Thomas Söding se obává, že stanovení reformních témat na pozdější dobu, než je druhé zasedání synody, je de facto jejich vyloučením ze synodního rozhodování. Synoda podle Södinga zatím identifikovala řadu témat, jejichž potřeba řešení v katolické církvi je vysoká. Söding uznává, že není v silách synody zpracovat všechna témata během čtyř jednacích týdnů; považuje však za nutné, aby církev i na nich pracovala synodálním způsobem. Tuto důslednost při jejich vyčlenění ze synodního procesu Söding postrádá. K tématu ženy v církvi se v rozhovoru pro KNA vyjádřil: „Dosud byly studijní skupiny sestaveny tak, že z nich nic pořádného nemohlo vzejít. Je třeba rozdat karty v nově ustavené skupině.” Taktika zdržování a odkládání podle něj není dobrá. 

Německá řeholnice sestra Katharina Kluitmannová vyjádřila nad papežovým krokem zklamání. Bývalá předsedkyně německé konference vyšších řádových představených označila za znepokojivé zvlášť to, že se mimo synodu dostalo téma svěcení žen. „Kolik dalších skupin k diakonátu ženy ještě bude?” ptá se řečnicky v rozhovoru pro KNA. Už první fáze synody ukázala, jak je toto téma ve světě důležité. Podle ní k jeho projednávání na synodě není dostatek odvahy. 

Erfurtská profesorka dogmatiky Julia Knopová uvedla pro religion.ORF.at, že otázka postavení ženy „zdola” se objevuje ve světovém synodálním procesu ve všech zemích na všech kontinentech včetně debaty o svěcení žen, zatímco „shora” je důsledně marginalizovaná. „Téma se nedostalo do oficiálního výstupu synody a teď zjevně není ani na pořadu dne druhého zasedání. Několika vybraným ženám se chce přiznat maličko víc ve vedoucích pozicích, ovšem nikoliv spoluúčast na kněžském úřadu. Především to není výraz rovnoprávnosti, nýbrž ústupek mužské klerikální elity. To, čím ženy jsou, co mají a smí dělat, chce stále definovat několik málo mužů na vedoucích církevních postech,” vyjádřila se Knopová. 

K tématu se podle KNA vyjadřují i odborníci z dalších zemí. Podle chilské teoložky Cataliny Cerda-Planas ohledně svěcení žen zatím nepanuje shoda. Kromě Evropy na něm však mají zájem některé země v latinské Americe, jako je Chile, Argentina a Mexiko, kde je silné hnutí katolických žen. Senegalská řeholnice a filozofka Anna Beatrice Faye uvedla, že odpor afrických zemí k rovnoprávnosti žen v církvi plyne z hierarchického systému v církvi, v němž si kněží a biskupové nárokují mocenské pozice. Tomuto mocenskému vzorci podléhají mladí kněží brzy poté, co obdrží kněžské svěcení. Podle Faye důležitější než svěcení je pro ženy v Africe rovnocenné vzdělání. Italská teoložka Serena Noceti si myslí, že synoda by měla najít odvahu o kněžství ženy diskutovat, přičemž soustředit by se zatím měla na ženský diakonát. 

Švýcarský biskup Felix Gmür upozorňuje na kulturu jako podstatný faktor při hledání změn v katolické církvi a v případném rozhodování o nich se přimlouvá za regionální diferenciaci. Dodává, že ve Švýcarsku je dnes těžko pochopitelné, že v občanské společnosti jsou muži s ženami rovnoprávní, ale v církvi tomu tak není. 

Druhé zasedání světové synody o synodalitě se v Římě koná ve dnech 2. - 27. října 2024 a účastnit se ho má přibližně čtyři sta členů s hlasovacím právem včetně některých laiků - mužů i žen. Synoda zahájená v roce 2021 tímto zasedáním skončí.  

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)