Také proto se nemůžeme zastavit jenom u zpravodajství, chceme-li chápat svět a život. Musíme být schopni sebrat se v mlčení, meditaci, v klidné a dlouhé reflexi; musíme se umět zastavit k přemýšlení. Tak může naše duše dojít zahojení nevyhnutelných zranění každodennosti, sestoupit do hlubiny faktů, které se dějí v našem životě a ve světě, a dosáhnout oné moudrosti, která umožňuje hodnotit věci novýma očima.
Zvláště zpytováním svědomí, kde k nám mluví Bůh, se učíme pravdivě vidět vlastní skutky, i špatnost, která je v nás a kolem nás, a vydávat se na cestu obrácení, která nás činí moudřejšími a lepšími, schopnějšími vytvářet solidaritu a společenství, přemáhat zlo dobrem. Křesťan je člověkem naděje také a zejména uprostřed temnot, které jsou ve světě, ale neplynou z Božího plánu, nýbrž ze špatných rozhodnutí člověka, neboť ví, že moc víry může přenášet hory (srov. Mt 17,20): Pán může osvítit i tu nejhlubší temnotu.
Z promluvy Benedikta XVI. při večerní bohoslužbě na závěr starého roku ve Svatopetrském chrámu. Převzato z www.radiovaticana.cz.