Záměrně jsem zatím neoznačil jednotlivou církev, tu katolickou. Je to debakl všech. A to proto, že si dovedu představit, jak byli mladí kněží pokrytecky drženi na uzdě uprostřed dynamicky se vyvíjejícího moderního světa. Na stáncích v Bostonu nevidíte hambatý časopis, na rozdíl od našich pultů. Sexuálně vyzývavé je však každé nároží. Nadřízení to nemohli vyřešit jinak, než slabošskými přesuny provinilých kněží. Tisk se toho nedokázal chopit a všeobecná lhostejnost sousedů a učitelů všech vyznání topila slabou odvahu postižených. Nikdo nic, až najednou v poslední době všichni a všechno. Když to jde, spojí se síly k požadování finančních náhrad za prokázané sexuální delikty. Mocná síla obchodu rozhýbala svědomí. Církev bankrotuje. Kardinál rezignuje.
Řešení musí najít církev sama. Zcela jistě se v prostředí hrůzy z celibátu nebudou rodit kněží, kteří dokáží vycítit tep doby a zůstat neposkvrnění. Samozřejmě, že výjimka potvrzuje pravidlo. Postiženým, dnes už zletilým, zase tisíce dolarů nedokážou vrátit mládí a víru. Je čas na zásadnější řešení než na výměny kardinálů a kněží. Je čas k pokání, však je advent. Je čas ke strukturálním změnám. Například k dobrovolnému celibátu.
Moji přátelé z presbyterní církve v Bostonu koupili postupně všechny domy na prestižní Park Street, od svého kostela vedoucí vzhůru k parlamentu státu Massachusetts. Další budovou ve frontě je katolický kostel. Možná je také koupí a propůjčí jej bratřím a sestrám z katolické církve k jejich bohoslužbám.
Autor je kazatelem Církve bratrské v Náchodě