Sundejte z balkónů šplhajícího červeného tlouštíka! Ucpěte komíny! Vrať se, odkud si přišel, Santo! Takové vzkazy nechávají lidé už více jak týden na internetových stránkách www.zachrantejeziska.cz, které chtějí podpořit zachování originality tradičních českých Vánoc s Ježíškem.

„U nás bude vždy nadělovat dárky Ježíšek. Vánoce slavíme proto, že se narodil Ježíš Kristus, takže Santa a jim podobní mi nic neříkají,“ odmítá americké vlivy Evík, jedna z účastnic diskuse. „Zeptejte se dětí, kdy dostávají dárky, zda na Štědrý den nebo až den poté a pak je jasné, kdo naděluje,“ naráží další diskutující Pavel Havelka na skutečnost, že v Americe si dárky nadělují až druhý den ráno.

Svůj podpis pod petici na záchranu Ježíška připojilo už několik tisíc signatářů a každým dnem přibývá řádově mezi deseti až patnácti sty nových podpisů. Petiční akci podporují také někteří čeští politici a ve velké míře krajané v zahraničí. Na seznamu se tak objevují lidé žijící v Anglii, Austrálii nebo Saudské Arábii. „Jsem z České republiky a tradice dodržuji i v Anglii, kde žiji. Peču dvanáct druhů cukroví, na Vánoce nejíme, abychom viděli zlaté prasátko a nechápu, proč bychom neměli dodržovat tradiční české Vánoce,“ popisuje kouzlo svátečních okamžiků dvojice žijící v Anglii.

„Nechceme nic zakazovat ani nařizovat, ale myslím, že se nám podařilo otevřít diskusi, kde si česká veřejnost uvědomuje krásu a originalitu tradičních českých vánočních svátků a chce ji zachovat i pro další generace,“ shrnuje smysl celé akce jeden z autorů, Tomáš Zdechovský.

Návštěvníci internetových stránek mohou diskutovat o podobě Ježíška, připojit svůj podpis nebo zaslat vánoční přání svým známým až do Štědrého dne. Celá akce vyvrcholí 19. prosince ve 13.00 protestem před Úřadem vlády na nábřeží Edvarda Beneše za účasti organizátorů v kostýmech sněhuláků a představitelů české veřejnosti.