"Nebudeš obcovat s mužem jako s ženou. Je to ohavnost." Tak stojí psáno ve třetí knize Mojžíšově o sexuálním styku mezi muži, za který byl v biblických dobách podle židovského náboženského zákona trest smrti. Toto historické pozadí ještě dnes silně ztěžuje život věřícím židům s homosexuálními sklony, napsala agentura DPA.

Sedmatřicetiletý David z předměstí Tel Avivu je charedim, tedy příslušník nejkonzervativnějšího směru ortodoxního judaismu. Tradičně oblečen v černých kalhotách a bílé košili, s kipou na zátylku a dlouhým vousem, sedí v jednom telavivském klubu. Obzvláště si oblíbil tematické večery: jednou týdně tu pořádají show homosexuální umělci, nebo vystupují drag queens (transvestité) vypadající jako ostré parodie stylizovaných ženských obrazů.

David není sám. Téma homosexuality mezi praktikujícími židy stále více vyplouvá na povrch v izraelské společnosti. Stále více věřících a dokonce i ultraortodoxních židů - rozdíl spočívá v přísném dodržování náboženských přikázání - se přiznává ke své orientaci. Veřejně přiznávají, že jsou gayové, a usilují o společenské uznání. Věřící lesbičky už před pěti lety založily pro osvětu a svépomoc organizaci Bat Kol, která má přes 150 členek. Muži je následovali: před rokem založili homosexuálové svou organizaci Chevruta (přátelský kruh), na jejíž schůzky pravidelně přichází až 60 mužů. Počátkem prosince uspořádaly Bat Kol a Chevruta první společné setkání.

Kromě toho byla před půl rokem spuštěna poradní webová stránka pro věřící homosexuály. Patří k ní i horká telefonní linka s dotazy a odpověďmi o všem kolem homosexuality a židovského zákona. V Tel Avivu se právě nyní natáčí film Eyes Wide Open (Široce otevřené oči), který pojednává o milostném vztahu dvou ultraortodoxních mužů. V náboženské společnosti se tento projekt už postaral o rozruch.

Není to ale jen boj o veřejné uznání. Co mnozí věřící homosexuálové postrádají především, je akceptace v užším kruhu náboženské obce a rodiny.

David při setkáních novináře prosí, aby neuváděl jeho skutečné jméno, věk a původ. Chce zanechat falešné stopy, kdyby si snad článek o něm v němčině přece jen přečetl někdo z jeho ultraortodoxní obce nebo firmy moderních technologií, pro kterou pracuje. Příliš velký je jeho strach z odhalení a zapuzení z obce. David je pevně zakořeněn v utraortodoxním světě a nechtěl by ho opustit. Zároveň má už pět let stálého, sekulárního přítele. "Musím se rozhodnout pro jednu stranu, tu či onu. Ještě ale nevím pro kterou a kdy," říká váhavě. "Možná to budu dál dělat jako dosud a vést život dvou tváří."

Rozpolcenost jeho života se projevuje v mnoha podobách. Například šábesové večery v kruhu jeho přísně věřící rodiny, kdy se ho všichni ptají, proč ještě není ženatý. Nebo při pohlavním styku s jeho tajným partnerem, když se snaží zároveň vyhovět přikázáním tóry a současně mít z milování požitek. Ale to znamená: žádné proniknutí do partnera a žádná ejakulace. Cítím se jako žonglér mezi božími příkazy a lidskou rozkoší, říká David.

Rabín Juval Cherlov z národně-náboženského tábora se snaží o realistický přístup k tomuto choulostivému tématu. "Podle židovského zákona je homosexualita co nejpřísněji zakázána," říká rabín, který už hovořil s desítkami homosexuálních věřících mužů. "Přesto ale existuje a my se musíme s touto skutečností vypořádat."