Polská národní banka školí duchovní, jak si poradit v době krize
O školení duchovních v době ekonomické krize
Křesťanství v zahraničí / Česká tisková kancelář / 19. března 2009Školení zaměřené na základy ekonomiky je určené pro duchovní, řádové sestry, mnichy a lidi, kteří řídí různé katolické instituce. Tříměsíční kurz je bezplatný, většinu nákladů hradí Polská národní banka a část doplácí Katolická informační agentura. "Kněžím chybí ekonomické vzdělání, které je dnes nutností," vysvětlila Hanna Žaczková.
Do prvního kurzu nastoupilo 50 kněží z Krakova a okolí. "Na tácech (v kostelech) je peněz stále méně a účty jsou stále vyšší. Investice stojí. Stále více lidí se nám svěřuje s finančními problémy. Horalé si například stěžují, že turisti méně utrácejí, ptají se, co mají dělat," nastínil situaci kněz Leszek Mirek, který vede v Zakopaném, lyžařském centru na polské straně Tater, dům duchovní pomoci.
Kurzy plánuje NBP po celém Polsku. "Záleží nám na tom, aby duchovní nešířili takové mýty, jako že privatizace je zlodějstvím, a dovedli poradit těm, kteří mají finanční problémy," vysvětlil Marcin Staniewicz z NBP. "Příčinou vzniku krize bylo mimo jiné to, že lidé neuměli odhadnout riziko a investovali do toho, čemu nerozuměli," dodal.
Ekonomové předávají duchovním základní znalosti z mikro- i makroekonomie, oblasti investic, účastníci kurzu se naučí, jak si vzít nejlepší půjčku, dozví se něco o daňovém systému, etice v podnikání či o tom, jak vydělat na ztrátě. Školí se probošti a také katechetové, kteří jsou v kontaktu s mladými lidmi.
Farnost musí podle mluvčího krakovské kurie Roberta Nencka být v současnosti nejen duchovním společenstvím, ale i dobře prosperující firmou. "Kaplani nemusejí být odborníky na ekonomii, ale v současné hospodářské situaci by měli vědět, co mají radit lidem," zdůraznil mluvčí.
Národní banka chce školit nejen katolické duchovní, ale rozhovory o podobných kurzech vede i s pravoslavnou církví a židy. "Z hlediska ekonomického vzdělání patří Polsko mezi země třetího světa. Chceme předat široké společnosti vědění, aby nás příště krize minula obloukem," doplnil Staniewicz.
Poláci patří k národům, kde církev hraje stále ještě důležitou roli v životě společnosti. Ke katolické víře se hlásí podle statistik přes 90 procent obyvatel. Ačkoliv věřících v kostelech ubývá, lavice bývají každou neděli plné.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální články

Biskup Karel Herbst slaví osmdesátiny
27. 11. 2023Bouře ve sklenici vody? Několik poznámek k německé synodální cestě
26. 11. 2023František X. Halas: fenomén katolického historiografa
Diskuze k článku
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Proč již není možné příspěvky do diskuzí pod články vkládat přímo?
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Rubriky
- Církev a svět
- České církve
- Křesťanství v zahraničí
- Portréty a rozhovory
- Na pravou míru
- Křesťanský humor
- Teologie a duchovní texty
- Článek k zamyšlení
- Komerční prezentace
- Historie
- Archivní rubriky
- Články dle autorů