Vládní komise pro narovnání vztahu s církvemi chce určit poměr mezi majetkem, který by stát vrátil církvím, a finančním narovnáním. Nebude přitom znovu otevírat otázku ocenění církevního majetku zabaveného komunistickým režimem. Využije částek zmíněných ve vládním návrhu z roku 2008, které vzešly z analýz Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky a společnosti Ernst & Young. Členové komise se na tom dnes shodli na svém prvním jednání. ČTK to řekl mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Vláda komisi jmenovala 17. března. Zasedají v ní ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09), místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV), ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), poslanci Michal Babák (VV) a Marek Benda (ODS) a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl.

Ruml: Pořád platí ochota a připravenost církví situaci řešit

Kříž Nová říše„Já jsem rád, že navzdory všem problémům, co musí vláda řešit, se komise sešla, že udělala první krok a že je tady příslib dalšího jednání,“ řekl ČTK předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. „Pořád platí ochota a připravenost církví kdykoli se svými odborníky do toho vstupovat a pomoct situaci řešit,“ dodal Ruml. Podobně reagoval také předseda České biskupské konference Dominik Duka. „Informace o setkání vládní komise je signálem, že tato komise začíná pracovat, což mohu jen uvítat. Myslím, že to vítá rovněž Svaz měst a obcí, kolegium hejtmanů, Agrární komora i Asociace soukromých zemědělců,“ řekl ČTK Duka.

Členové komise se shodli na tom, že je „potřeba dospět k rychlému řešení“. Přispívají k tomu podle nich zejména dva vážné argumenty. Prvním je konstatování Ústavního soudu, že nečinnost politiků v této věci je protiústavní. Druhým jsou komplikace obcí, které dlouhodobě nemohou nakládat s blokovanými historicky církevními pozemky.

Komise se podruhé chce sejít 5. května. Zásadním tématem k diskusi prý bude určit poměr mezi majetkem, který má být církvím a náboženským společnostem vydán, a finančním narovnáním. Do 5. května by měli toto téma členové komise diskutovat v rámci svých politických stran. „Pokud bychom si již v květnu dokázali v rámci komise stanovit návrh na poměr vydaného majetku a finančního narovnání, můžeme se obrovsky posunout vpřed a zahájit jednání s partnerskou komisí ustanovenou církvemi,“ řekl ministr kultury Besser.

Stát církvím dával podstatně méně,než by církve získaly za 60 let ze svého majetku

Experti v minulosti zjistili, že stát dával v letech 1948 až 2007 církvím podstatně méně ze státního rozpočtu, než by církve získaly za 60 let ze svého majetku, kdyby jim nebyl odejmut. Rozdíl činí více než 168 miliard korun. Ruml už dříve uvedl, že státem zabavený majetek církví každoročně přispívá do státního rozpočtu o asi 2,5 miliardy korun více, než kolik stát vyplatí církvím.

Podle dohody z roku 2007 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty, zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Proti dohodě se tehdy postavila levice a bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Přišlo jim, že by stát vydal církvím příliš mnoho peněz.

Ilustrační foto: Vít Luštinec