PapežBohoslužbou před více než 60.000 věřícími na berlínském Olympijském stadionu vyvrcholil úvodní den první oficiální návštěvy papeže Benedikta XVI. v jeho rodném Německu. Stejně jako na jejím začátku při mši vyzval německé katolíky, aby zůstali církvi věrní. Tamní katolická církev se ocitá v hluboké krizi, jen loni z ní totiž vystoupilo 181.000 Němců především kvůli skandálu se zneužíváním nezletilých duchovními v církevních zařízeních. Papež přesto připomněl, že hlavním důvodem jeho cesty je setkání s lidmi a mluvení o Bohu.

"Přestože je tato cesta oficiální návštěvou, která posílí dobré vztahy mezi Spolkovou republikou Německa a Svatým stolcem, nepřijel jsem proto, abych sledoval dané politické či ekonomické cíle jako to právem činí jiní státníci, ale proto, abych se setkal s lidmi a mluvil o Bohu," řekl hlavní představitel římskokatolické církve v úvodní řeči na zámku Bellevue v Berlíně.

Při večerní bohoslužbě pak zopakoval, že katolíci nemají církev opouštět, ale navzájem se posilovat. "Mnoho lidí vidí pouze vnější podobu církve. Církev se jeví jen jako jedna z mnoha organizací demokratické společnosti, jejíž kritéria a zákony jsou používány k hodnocení tak komplexní entity jako je církev. Pokud se k tomu přidá i politováníhodná zkušenost, že v církvi jsou jak dobré tak i špatné ryby, pšenice i plevel, a pokud se tyto negativní aspekty vezmou v potaz, velké a hluboké tajemství církve již není vidět,“ dodal mimo jiné papež ve svém kázání.

Protesty? Ve svobodné společnosti je to normální

PapežUž první den své čtyřdenní cesty však papež pocítil, že nemá "doma" jen mnoho příznivců, ale i odpůrců. Jeho projev ve Spolkovém sněmu bojkotovala asi stovka poslanců a v ulicích metropole demonstrovalo na 10.000 kritiků vatikánské politiky neuznávání homosexuality a odmítání kondomů či potratů. Původně se jich dokonce čekalo až 20.000.

"Ve svobodné společnosti je to normální," komentoval papež protesty v jeho rodné zemi a dodal: "Je to součást naší svobody a musíme si uvědomit, že sekularismus a vzdor vůči katolictví v naší společnosti je silný. Pokud tyto protesty probíhají civilizovaným způsobem, nelze proti tomu nic namítat."

K rodné zemi prý papež stále cítí pouto. "V Německu jsem se narodil a kořeny nemohou a nesmějí být odděleny," poznamenal čtyřiaosmdesátiletý pontifik, občanským jménem Joseph Ratzinger. Po příletu ho přivítal německý prezident Christian Wulff a kancléřka Angela Merkelová. S oběma politiky se poté sešel k separátním rozhovorům. Prezident Benedikta XVI. přijal na zámku Bellevue se státními poctami a vyzval ho mimo jiné k tomu, aby katolická církev změnila přístup k rozvedeným. Wulff mluvil z vlastní zkušenosti, neboť sám se jako katolík rozvedl a současná první dáma Německa je jeho druhou ženou. Papež naopak poukázal na rostoucí individualismus a chybějící odpovědnost ve společnosti.

Merkelová: Jednotná Evropa je pro Německo nepostradatelná

PapežS kancléřkou Benedikt XVI. mluvil o současných problémech na finančních trzích a o sjednocování Evropy. "Zdůraznila jsem, že jednotná Evropa je pro Německo nepostradatelná," sdělila novinářům po schůzce šéfka vlády, která je vyznáním luteránka. Zda se věnovali i vzájemným kontroverzím z minulosti, kdy kancléřka například ostře kritizovala Benediktovo zrušení exkomunikace kontroverzního biskupa Richarda Williamsona odsouzeného za popírání holokaustu, neprozradila.

Po historicky prvním vystoupení papeže v parlamentu se setkal ještě se zástupci židovské obce a s berlínským primátorem Klausem Wowereitem. I této schůzce nechyběla pikantnost v podobě homosexuální orientace šéfa berlínské radnice. Tečku za papežovým dnešním programem udělala bohoslužba na Olympijském stadionu, který v minulosti hostil nacisty zneužitou olympiádu v roce 1936 a nyní na něm hrají domácí zápasy fotbalisté Herthy Berlín.

Původně se mše mělo účastnit 70.000 lidí. Nakonec jich v nepříliš příznivém počasí podle organizátorů dorazilo 61.000 a nadšeně vítali Benedikta XVI., který k mamutímu bílému pódiu s obřím zlatým křížem přijel ve svém tradičním papamobilu. Z jeho okénka stihl přitom požehnat několika malým dětem, jinak se přímému kontaktu s věřícími po celý den nedostal.

Dnes se papež přesune do Erfurtu, bývalého působiště reformátora Martina Luthera. Tam se setká se zástupci evangelické církve. V neděli jeho první oficiální návštěva ve Spolkové republice vyvrcholí v jihoněmeckém Freiburgu. Ačkoli se zdůrazňuje její primát, od svého zvolení papežem před šesti lety přijel Benedikt XVI. do Německa už potřetí. V roce 2005 byl hostem Světových dnů mládeže v Kolíně nad Rýnem a o rok později se zajel podívat do rodného Bavorska.

Foto: Reuters