Po středečním zatčení papežova majordoma pro podezření z vynášení tajných dokumentů prý ve Vatikánu pokračuje hon na další podobné "špiony" a jejich zákazníky, tvrdí komentáře italského tisku. Podle některých z nich Vatikán zachvátil chaos.

"Vatikán, hon na komplice," zní titulek listu La Stampa. "Majordom vypovídá, Vatikán se otřásá," poznamenává La Repubblica. Tvrdí, že mezi "špiony" je i jistá vdaná žena, která léta pracuje ve Vatikánu a v březnu doprovázela papeže Benedikta XVI. do Mexika a na Kubu.

"Nikdo nevěří, že majordom byl s to vše organizovat sám. Vatikán je připraven k novým zatčením. Předpokládají se i na vyšší úrovni," soudí Corriere della Sera. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi v sobotu oficiálně potvrdil zatčení majordoma papeže Benedikta XVI. Paolo Gabriele je zatím hlavním podezřelým v případě vynášení tajných církevních dokumentů.

Komorník, který papeži sloužil od roku 2006 v jeho soukromé rezidenci, byl zatčen ve svém bytě. Našlo se prý u něj množství důvěrných materiálů i kopírovací přístroj. Za ohrožení papežovy bezpečnosti majordomovi podle listu La Repubblica před vatikánským soudem hrozí až třicetiletý trest vězení.

Zatčení 46letého muže předcházelo dlouhé vyšetřování, které se týkalo vynášení důvěrných dokumentů za zdi Vatikánu. Aféře se přezdívalo "Vatileaks". Na stránkách novin se objevily kupříkladu papežovy soukromé dopisy nebo další dokumenty, které svědčily o mocenských šarvátkách mezi církevními hodnostáři a o možné korupci. Zveřejněna byla například stížnost jednoho duchovního, který si svoje přeložení do funkce papežského vyslance ve Washingtonu vysvětloval jako snahu dostat jej pryč z Vatikánu.

Italská média spekulují, co mohlo být motivem komorníkova činu. Turínský list La Stampa napsal, že to nejspíše nebyly peníze, ale boj o moc v rámci církevní hierarchie, a že Gabriele byl nejspíš jen vykonavatelem příkazů někoho dalšího.

Zatčení Gabrieleho, který platil za papežova věrného služebníka, je pro Vatikán šokem. Mimo jiné proto, že v tomto miniaturním státě nebyl nikdo zatčen už celá staletí, napsala tisková agentura APA. "Tento skandál Benediktovu pontifikátu silně škodí," komentovala záležitost La Repubblica.

Italská média dnes navíc přinesly spekulace, že do sítě mocenských bojů, intrik a korupce mohl být zapleten i kardinál, který papežovu komorníkovi dával pokyny. Píší o tom dnešní vydání deníků Il Messaggero a Corriere della Sera.

Podezření, že zatčený majordomus může hrát v kauze jen nevýznamnou roli pěšáka, vyjadřovali komentátoři už během víkendu, kdy Vatikán poprvé oficiálně potvrdil jeho zadržení. Podle nich by muž, který byl dlouhá léta jedním z nebližších služebníků Benedikta XVI., nebyl schopen sám zorganizovat vynášení důvěrných materiálů, které se v posledních týdnech dostaly ve velkém do italských médií. K některým dokumentům prý ani neměl přímý přístup. 

Římský deník La Repubblica dnes otiskl rozhovor s člověkem, který je prý obeznámen s pozadím aféry. Tento muž, který si přál zůstat v anonymitě, tvrdí, že ve skandálu figurují i vysoce postavení církevní hodnostáři. "Ve skandálu je zapleteno více osob. Chtějí, aby se špína uvnitř církve dostala na světlo," uvedl tento člověk. Podle něj celou záležitost řídí lidé, kteří jednají v zájmu papeže, jenž chce s korupcí bojovat. Chtějí prý upozornit na korupci a nekalé praktiky. Kampaň je zaměřena na druhého muže Vatikánu, kardinála Tarcisia Bertoneho, píše La Repubblica.

Vatikánský mluvčí Federico Lombardi dnes popřel, že by v souvislosti s únikem informací byl vyšetřován nějaký vysoký církevní hodnostář. "Kategoricky popírám, že by byl podezřelý nějaký kardinál, ať už italský nebo jiný," prohlásil Lombardi, podle něhož je Benedikt XVI. o případu v plném rozsahu informován. 
 

Na tiskové konferenci Lombardi také zdůraznil, že pověřená komise chce případ důkladně prošetřit a nenechá se nijak ovlivňovat tlakem médií. Zprávy o tom, že za aférou stojí boj mocenských klik uvnitř církevní hierarchie jsou podle něj přehnané. 

"Přirozeně jde o něco, co může uškodit církvi a vystavit důvěru v ní a ve Svatý stolec zkoušce," podotkl nicméně vatikánský mluvčí.

foto: wikipedie.com