Plyšový papež a playmobilový Luther vyrazili na trh s hračkami

Papež na obálce časopisu Rolling Stone

„Pokud je někdo v pokušení myslet si, že nás od reformace v 16. století dělí téměř 500 let a tehdejší události už s nikým nepohnou, mýlí se. Stačí si všímat trhu s hračkami,“ napsal nedávno ironicky magazín Crux.

Podle serveru se letos marketingově utkají plyšový papež František, jehož 30centimetrovou figurku uvedou na trh Američané v červenci u příležitosti pontifikovy cesty do USA, s produktem úspěšného německého výrobce stavebnic Playmobil. 

Zatímco Američané opatřili figurku nejvyššího představitele katolické církve i typickými kruhy pod očima, Playmobil uvedl na trh malého Martina Luthera – v taláru, s reformačním kloboukem univerzitního mistra, husím perem v ruce a biblí, kterou reformátor sám přeložil do němčiny. 

 „Recese? Kdepak! V Německu si malého Luthera za pouhých 72 hodin koupilo 34.000 zákazníků, a obhroublý i geniální reformátor se tak zcela nečekaně stal nejprodávanější figurkou v dějinách Playmobilu. 

Plyšový papež a playmobilový Luther vyrazili na trh s hračkami

Martin Luther na obraze Lucase Cranacha st. z roku 1529
Autor: Wikipedia.org / Carol Gerten-Jackson / Creative Commons

„Blížící se výročí Lutherova vystoupení v roce 1517 je zjevně pro Němce velkou událostí,“ píše server Crux

Ačkoli Luther uměl být vůči svým politickým odpůrcům patřičně sarkastický a sprostý, jeho figurka se vesele směje,“ všímá si Deutsche Welle. Stanice však dodává, že hračka je vyrobena z tvrdého plastu, což vhodně symbolizuje reformátorovu dogmatickou neústupnost. 

Výrobce plyšového papeže, firma Bleacher Creatures, požádala o souhlas s výrobou figurky Vatikán a údajně by se nebránila ani užší spolupráci se Svatým stolcem. Papež se prodává za zaváděcí cenu 19 dolarů a 99 centů. 

„I u této hračky materiál jistě využijí ke komentářům papežovi kritici, podle nichž je pontifik příliš měkký a ohebný v otázkách pravověrnosti,“ míní CNN. 

Výrobce Františkova plyšáka se specializuje především na figurky slavných atletů a jeho zákazníky tvoří stejným dílem děti i dospělí. 

„Papež se tak octne v dobré společnosti s Alexandrem Ovečkinem z hokejového klubu Washington Capitals či posledním vítězem Superbowlu, tedy finále profesionální ligy amerického fotbalu, týmem New England Patriots,“ připomíná katolický magazín. 

 „Otázkou zůstává, zda si lze k bělostnému papeži objednat také sportovní tričko s číslem jedna,“ píše závěrem Crux. 

Rostislav Matulík je spolupracovníkem Českého rozhlasu Plus (http://www.rozhlas.cz/plus/portal/).