Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Německý tisk papeže vesměs chválí, ale i kritizuje a věří v lepšího

Ze světa / MiH / ČTK / 12. února 2013 10:25

Berlín - Velké uznání za odvahu včas odejít, ale i kritika za stav římskokatolické církve, ve kterém ji odevzdává, zaznívají v dnešních komentářích německého tisku k pondělnímu nečekanému ohlášení rezignace papeže Benedikta XVI. na post hlavy katolíků. Řada komentátorů vkládá naděje do jeho nástupce, že se mu podaří modernizovat církev s ohledem na výzvy dneška, což podle části deníků odcházející německý papež nedokázal.

"Toto odstoupení je signálem, jak moderně vést úřad, a dává neobyčejný příklad pro celý svět. Benedikt XVI. se tak stane velkou historickou postavou," soudí Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podobný názor vyjádřil i Westdeutsche Zeitung: "Patří mu respekt za to, že věděl, kdy je čas odevzdat moc. Mnoho mocnějších to nedokázalo." Podle Stuttgarter Zeitung se mu za jeho odvahu po právu dostalo vysokého uznání. To mu vyjadřují zejména listy z katolického Bavorska, odkud Benedikt XVI. pochází. Tamní nejvýznamnější deník, mnichovský Süddeutsche Zeitung přesto dosluhujícího papeže hodnotí kriticky. "Je to velikost a tragika zároveň. Jen svým odchodem Benedikt zpřetrhal pouta tradice. Všude jinde s nimi nejen nepohnul, ale tu a tam je dokonce posílil," míní Süddeutsche Zeitung a připomíná staré latinské moudro, že "církev je stále potřeba reformovat". "Církev málokdy potřebovala tak nutně reformu jako na konci Benediktova pontifikátu," poznamenává k tomu list.

Podle Frankfurter Rundschau zanechává papež katolickou církev "hluboce znejistěnou a oslabenou". "Musí čelit výtkám, že v otázkách sexuální morálky a společenské liberalizace nepokročila ani o milimetr kupředu," píše frankfurtský deník. Podle berlínského levicového listu TAZ je "dobře, že je tento papež pryč". "Protože za něj nebylo nic dobře. Nic ve státě vatikánském a už vůbec nic ve zbytku světové církve... O vyřešení nesčetných sexuálních zločinů v jeho vlastní instituci projevoval zástupce Boha stejně tak málo zájmu jako o vypořádání se s fašizující organizací Opus Dei," soudí TAZ. Papežův odchod vítá rovněž Thüringische Landeszeitung, podle něhož Benedikt svému úřadu nedostál. "Benedikt představoval zpátečnickou církev, která ignoruje cíle otevřít se světu, na nichž se usnesl druhý vatikánský koncil... Nejhorší je ta nemodernost, papežem demonstrovaný odklon od tohoto světa, s nímž mnoho kardinálů dokonce koketuje," soudí regionální list z Durynska. Podle Rhein-Neckar-Zeitung tuto nemodernost dokládá i fakt, že papež svůj odchod plánovaný na konec února ohlásil v latině.

Naději na změnu kurzu nyní některé listy vkládají do Benediktova nástupce. Podle Berliner Zeitung "je na čase, aby byl hlavou katolíků zvolen neevropan, který bude reprezentovat miliony věřících v zemích třetího světa. V tomto smyslu je Benediktův odchod novou šancí," míní berlínský list. Zároveň ale poznamenává, že kolegium kardinálů, jež bude nového papeže volit, je nyní "velmi konzervativní, evropské a zejména italské". "I to je jeho (Benediktovo) dědictví," dodává deník. Podle Flensburger Tageblatt potřebuje obrodu především otřesená katolická církev v Evropě. "K tomu je v sekularizované společnosti nutný nejen velký náboženský myslitel, jakým byl Joseph Ratzinger. Jako nástupce svatého Petra se zároveň hledá 'lovec lidí'," naráží severoněmecký list na odliv věřících z řad církve. Podle Berliner Kurier bude úkolem Benediktova nástupce "učinit katolickou církev znovu atraktivní pro moderní lidi".

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
12%
 
Byl jsem přímo v Taizé
0%
 
Pouze v Praze
25%
 
Nebyl, ale rád zpívám písně komunity
38%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
25%
 
(Počet hlasů celkem: 8)