Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Opat želivského kláštera Kramár rezignoval kvůli špatnému zdraví

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 20. září 2013 13:35
Opat želivského kláštera Kramár rezignoval kvůli špatnému zdraví

Želivský opat Ignác Bronislav Kramár
Autor: Wikipedia.org / Wikimedia Commons

Želiv (Pelhřimovsko) -  Opat želivského kláštera Bronislav Ignác Kramár ze zdravotních důvodů rezignoval. Klášter vedl od roku 1999, kdy byl zvolen jeho 50. opatem, post tehdy převzal od Víta Bohumila Tajovského. Nového opata zvolí želivští premonstráti příští čtvrtek. Dnešní informace Pelhřimovského deníku ČTK potvrdil páter Tadeáš Róbert Spišák z kláštera.

"Klášter je bez opata a 26. září by měla proběhnout volba nového opata," uvedl Spišák. Osmašedesátiletý Kramár byl opatem znovu zvolen v únoru 2011, a to na deset let.

Příští čtvrtek bude volbě předcházet mše, na kterou zavítá i nejvyšší představitel premonstrátského řádu v Česku Michael Josef Pojezdný ze Strahova a generální představený Thomas Handgrätinger, který sídlí v Římě, uvedl Pelhřimovský deník. Následovat bude tajná volba, jíž se může zúčastnit 34 želivských premonstrátů.

Kramár pochází ze Slovenska. Před několika lety se musel bránit nařčení, že spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB), členové želivské kanonie mu tehdy vyslovili důvěru. Za jeho působení se klášter více otevřel veřejnosti, obnovena byla tradice vaření piva.

Želivský klášter byl založen roku 1139 pro benediktiny, kteří přišli ze sázavského kláštera. Premonstráti je vystřídali o deset let později. V roce 1950 ale komunisté klášter zrušili a přeměnili ho v internační tábor, v němž byli kněží drženi bez rozsudku. Od roku 1957 do roku 1992 byla v klášteře psychiatrická léčebna. Řeholní komunita se mohla vrátit v roce 1991.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
30%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 784)