Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Vysoký představitel polské církve se omluvil za pedofilii kněží

Ze světa / vlu / ČTK / 28. září 2013 13:27
Vysoký představitel polské církve se omluvil za pedofilii kněží

Polský biskup Wojciech Polak
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Varšava - Obětem sexuálního násilí a zneužívání kněžími se dnes omluvil vysoký představitel polské katolické církve Wojciech Polak. Nejnovější obvinění se týkají dvou polských duchovních, kteří údajně sexuálně obtěžovali chlapce v Dominikánské republice. Jeden z nich byl papežským nunciem.

"Obětem bylo hluboce ublíženo. Je to velmi bolestivá situace a my stojíme na jejich straně, protože jejich důvěra byla narušena," uvedl tajemník polského episkopátu Polak. "Omluvit se, to je to nejmenší, co můžeme udělat," dodal. Veškerá právní zodpovědnost za uvedené činy i za případně soudem nařízené finanční odškodnění by podle něj měla ležet na pachateli, nikoli na církvi.

Wojciech Polak na tiskové konferenci hovořil o nedávných případech zneužívání v Dominikánské republice, ale i o případech pedofilie mezi kněžími v Polsku obecně. Od roku 2001 zde bylo ze zneužívání uznáno vinnými 27 kněžích. Podle Polaka je ale toto číslo jen "špičkou ledovce", protože většina případů se nedostane na veřejnost i kvůli tomu, že se oběti bojí promluvit.

Polští vyšetřovatelů mezitím obdrželi od svých dominikánských kolegů veškeré informace potřebné k tomu, aby mohlo být v zemi zahájeno šetření proti dvěma polským duchovním v souvislosti s trestným činem pedofilie.

Mluvčí polských vyšetřovatelů Mateusz Matyniuk odmítl upřesnit, o koho jde, dominikánské úřady nicméně již dříve uvedly, že obviněnými jsou papežský nuncius Józef Wesolowski a kněz Wojciech Gil. Kde se oba dva nyní nacházejí, není polské církvi známo. Wesolowski je nejspíš stále v Dominikánské republice, po Gilovi vyhlásili místní vyšetřovatelé pátrání a požádali o pomoc i Interpol.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
52%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 93)