Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Limburský biskup nemusí před soud pro křivou výpověď, když zaplatí pokutu

Ze světa / MiH / ČTK / 18. listopadu 2013 17:48
Limburský biskup nemusí před soud pro křivou výpověď, když zaplatí pokutu

Limburský biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Hamburk - Soud v Hamburku předběžně zastavil trestní řízení proti německému biskupovi Franzi-Peteru Tebartzi-van Elstovi, kterého Vatikán v říjnu poslal do dočasného vyhnanství kvůli skandálu s předraženou rezidencí v Limburgu. Kontroverzní duchovní byl podezřelý z křivé výpovědi ohledně jeho luxusního letu do Indie. Aby se vyhnul soudnímu projednávání svého případu, musí biskup zaplatit 20.000 eur (zhruba 543.000 Kč), oznámil dnes vrchní zemský soud v Hamburku. 

V pozadí případu je civilní spor Tebartze-van Elsta s magazínem Der Spiegel. Ten o něm napsal, že při loňské cestě do Indie za chudými dětmi letěl nejdražší, první třídou. Tebartz-van Elst to popřel a podal na časopis civilní žalobu. Podle hamburského státního zastupitelství ale v místopřísežném prohlášení, které ke kauze podal, neuvedl pravdu. Státní zastupitelství proto podalo před měsícem k soudu žádost o takzvaný trestní příkaz proti biskupovi. 

Soud v Hamburku v dnešním oznámení uvedl, že se zastavením trestního řízení souhlasilo státní zastupitelství i Tebartz-van Elst a není ho možné napadnout. Pokud duchovní 20.000 eur zaplatí, už nebude v této záležitosti podle soudu dále stíhán. Peníze pak poputují do státní pokladny. Trestní příkaz je právní nástroj, který v Německu umožňuje vyhnout se soudnímu projednávání přečinu, má ale stejnou váhu jako rozsudek. Jestliže ho potrestaná strana nepřijme, věc putuje před soud. 

Mnohem vážnější následky než tato pře měla pro biskupa aféra kolem jeho paláce v Limburgu, jehož přestavba stála nejméně 31 milionů eur (841 milionů Kč). Původní náklady přitom počítaly s částkou okolo pěti a půl milion eur (asi 149 milionů Kč). Do prošetření financování sporné stavby pozastavil papež František Tebartzi-van Elstovi výkon funkce a jeho úkoly převzal limburský generální vikář. Biskup se stáhl do benediktýnského kláštěra v Bavorsku, obvinění z rozmařilosti ale opakovaně odmítl. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
66%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
22%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 78)