Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Národní galerie vydá deskové obrazy Mistra vyšebrodského oltáře

Kultura / vlu / ČTK / 4. prosince 2013 22:50
Národní galerie vydá deskové obrazy Mistra vyšebrodského oltáře

Umučení svatého Tomáše od Petra Pavla Rubense
Autor: Wikipedia.org

Praha - Národní galerie vydá v církevních restitucích jedno ze svých nejcennějších děl, devět deskových maleb od Mistra vyšebrodského oltáře, a také dva obrazy Petra Paula Rubense. České televizi to řekl ministr kultury v demisi Jiří Balvín. Výtvarná díla v galerii zůstanou dál jako bezplatné zápůjčky, smlouvy by měly být podepsány do konce roku. Zapůjčení deskových obrazů bude nejprve na deset let s opcí ve smlouvě na dalších deset let. S takovým rozsahem zápůjčky je Národní galerie spokojena, sdělil ČTK Vít Vlnas, který je pověřený vedením galerie.

Deskové malby z poloviny 14. století získá řád cisterciáků, Rubensovy obrazy Svatý Augustin a Umučení svatého Tomáše formálně převezme řád augustiniánů. "Právě tento týden jsme to projednávali definitivně, že obě dvě strany se dohodly, že Národní galerie díla vydá," řekl Balvín ČT.

"Vyšebrodský cyklus zůstane v Národní galerii, bude-li vrácen cisterciákům, a bude zapůjčen bezplatně," řekl televizi zástupce Konference vyšších představených mužských řeholí Gejza Šidlovský. "Pro návštěvníky Národní galerie v Praze se nezmění nic, díla zůstanou nadále přístupná veřejnosti - v případě dvou Rubensů ve Šternberském paláci v Praze, v případě Vyšebrodského oltáře v klášteře sv. Anežky České ve stálých expozicích, pouze na popiskách bude uveden zapůjčitel," dodal Vlnas.

Řád augustiniánů žádá za desetiletý pronájem Rubensových obrazů, které mají hodnotu desítek milionů korun, od Národní galerie pomoc s restaurováním maleb a obrazů v kostele svatého Tomáše na pražské Malé Straně, uvedla ČT. V kostele visí kopie vydávaných obrazů.

Národní galerie v Praze dostala v rámci církevních restitucí dosud celkem deset žádostí o vydání 59 uměleckých děl. Mezi požadovaná díla patří také čtyři obrazy z doby středověku, které jsou částí takzvaného Puchnerova oltáře a o něž se uchází Rytířský řád Křižovníků s červenou hvězdou. Zatím dvěma žádostem Národní galerie nevyhověla. V jednom případě požadovaných osm děl vydala už v roce 1994, ve druhém zjistila, že požadovaná gotická deska není v jejích sbírkách.

Podle zákona mohou být vydány movité věci, které funkčně souvisely s nemovitostmi, které oprávněné osoby již vlastní, nebo které se podle zákona také vydávají. Třeba u Vyšebrodského cyklu tak cisterciáci museli doložit funkční spojení s vyšebrodským klášterem. Oltář byl z Vyššího Brodu odvezen již v roce 1938; i tehdy ale byl v klášteře umístěn až druhotně a jsou i teorie, že původně vůbec nevznikl pro Vyšší Brod, ale pro katedrálu sv. Víta. "Doložení funkčního spojení s budovou není tak jednoduché, jako v případě Rubensových obrazů," uvedl v říjnu Vlnas.

Funkční souvislost prověřuje zvláštní pracovní skupina, Národní galerie si k tomu vyžádala od žadatelů další dokumenty. "Konzultované doklady prokázaly funkční souvislosti ve smyslu zákona," sdělil dnes Vlnas.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 95)