Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Chebská farnost chce zpřístupnit věž a kryptu kostela sv. Mikuláše

Kultura / vlu / ČTK / 27. ledna 2014 18:26
Chebská farnost chce zpřístupnit věž a kryptu kostela sv. Mikuláše

Ilustrační foto - Farní kostel svatého Mikuláše v Chebu
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Cheb - Římskokatolická farnost Cheb požádala o dotaci na turistické zpřístupnění některých částí kostela sv. Mikuláše v Chebu. Pokud farnost dotaci z Regionální operačního programu Severozápad získá, mohli by se turisté dostat na jednu z věží kostela a do krypty kostela, řekl dnes ČTK farář chebské farnosti Petr Hruška. Partnerem projektu je i město Cheb a nadace Historický Cheb, řekl dnes novinářům starosta Chebu Pavel Vanoušek (ČSSD). 

Podle Hrušky farnost požádala o zhruba deset milionů korun. "Za to by se zpřístupnila věž a krypta. V ní by vznikl výstavní prostor pro expozici církevního majetku, který je jinak nevyužitá. Bylo by to takové malé farní muzeum," řekl ČTK Hruška.

Farnost má podle něj i projekt, který zahrnuje opravu střechy kostela, ten ale nesplňuje podmínky dotačního titulu. "Trochu doufáme, že pokud se nám podaří otevřít další části kostela, bude pak snadnější získat prostředky i na opravu střechy. Ta má stát asi 15 milionů korun," dodal Hruška.

Město podle starosty Chebu Pavla Vanouška iniciativu farnost rádo podpořilo. "Je v našem zájmu, aby se zvyšovala turistická atraktivita města a aby taková významná památka byla v dobrém technickém stavu a prostředky z Regionální operačního programu k tomu mohou pomoci," uvedl Vanoušek. Pro město to nebude znamenat přímé zapojení městských prostředků.

Kostel svatého Mikuláše je nejstarší kostel v Chebu. Podle předpokladů se začal stavět ve 13. století. Za dobu své existence byl několikrát poničen, naposledy při spojeneckém bombardování na konci druhé světové války. Zničené věže se podařilo díky sbírce a sponzorům obnovit do původní podoby teprve v roce 2008.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 342)