Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Brno: Dva kamiony přivezly ze Švýcarska píšťaly pro nové špičkové varhany

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 25. února 2014 17:36
Brno: Dva kamiony přivezly ze Švýcarska píšťaly pro nové špičkové varhany

Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Brně
Autor: Wikipedia.org / David Novák / Creative Commons

Brno - Dva kamiony dnes ze Švýcarska přivezly píšťaly pro nové varhany v kostele Nanebevzetí Panny Marie v centru Brna. Nástroj se zařadí k nejlepším v Česku. Na kůru už stojí varhanní skříň s částí dřevěných píšťal, teď může začít montáž těch kovových. Největší z nich, takzvané prospektové píšťaly, měří několik metrů a do kostela je nosilo několik řemeslníků. 

"Varhany jsou po konstrukční a montážní stránce postavené a hotové. Teď budeme všechny píšťaly postupně pomocí malé kladky vytahovat přímo do varhan, kde se budou umisťovat. Potom dojde k intonaci a ladění," řekl dnes ČTK Jan Martin Bejček, autor návrhu varhan a představitel Nadačního fondu Campianus. 

Poprvé se varhany naplno rozezní v červnu při svěcení a inauguračním koncertu, poté budou sloužit při bohoslužbách i festivalech. Potřebných 36 milionů korun získává nadační fond Campianus z dotací i drobných darů. Zájemci mohou stále přispívat na celý rejstřík nebo některou z 3483 píšťal, a stát se tak navždy "kmotrem" jednoho tónu královského nástroje. Zatím lidé adoptovali 1555 píšťal. 

Původní barokní varhany v jezuitském kostele zničila v roce 1944 letecká bomba, od té doby stál na kůru provizorní nástroj. Skutečně špičkové koncertní varhany přitom milovníci duchovní hudby nenajdou ani v žádném jiném brněnském chrámu nebo sálu. I proto získal mezinárodní projekt na stavbu koncertních varhan v jezuitském chrámu podporu města, kraje, Evropské unie i stovek drobných dárců. 

Výběrové řízení vyhrála švýcarská firma, v jejíchž dílnách také varhany poprvé vyrostly. Poté je řemeslníci rozebrali a převezli do Brna. Nástroj svým zpracováním barevně ladí s freskovou výmalbou chrámu. Celkem si varhany vyžádají 2,5 roku práce. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)