Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Dvě třetiny Čechů se prý bojí islámu

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 16. května 2014 13:48
Dvě třetiny Čechů se prý bojí islámu

Ilustrační foto - Posvátné místo všech muslimů - mešita v Mekce a svatyně Kaaba
Autor: Wikipedia.org / Ali Mansuri / Creative Commons

Praha - Zhruba dvě třetiny Čechů a Češek, kteří využili evropskou volební kalkulačku, vidí islám jako hrozbu pro českou společnost. Bojí se ho ti, kteří se nejvíc shodli s Úsvitem, Svobodnými, ODS a částečně i s ANO. Ohrožení islám nepředstavuje jen zhruba pro desetinu lidí. Nejméně obav vyvolává u přívrženců Strany zelených. Vyplývá to z analýzy výsledků evropské volební kalkulačky EUvox, kterou provedl Sociologický ústav Akademie věd ČR. Hodnotil názory 18.000 Čechů a Češek. V unii aplikaci využil víc než milion lidí.

"Celoevropské srovnání ukazuje, že čeští uživatelé kalkulačky EUvox zastávají postoje, které lze označit za nejméně tolerantní vůči islámu. Islám je v ČR za hrozbu považován mnohem víc než třeba ve Francii či Nizozemsku, jejichž obyvatelé mají přímou zkušenost se soužitím s touto náboženskou menšinou," uvedla Michaela Vojtková ze sociologického ústavu.

Volební kalkulačka EUvox má pomoci voličům při rozhodování. Nabízí 30 otázek. Výsledkem je největší procentní shoda s některou z kandidujících stran.

V Česku islám podle výsledků kalkulačky rozhodně za hrozbu považuje třetina lidí, celkově se islámu obávají dvě třetiny Čechů a Češek. Naopak rozhodně proti tomuto postoji není ani desetina těch, co kalkulačku využila. Pětina lidí pak neví, nebo je jí to jedno. Ve Španělsku s tvrzením, že by islám zemi ohrožoval, rozhodně nesouhlasí téměř dvě pětiny osob. Opačný názor pak rozhodně zastává zhruba osm procent Španělů a Španělek, celkem má obavy necelá pětina.

"Z výsledků je zřejmé, že se Evropa islámu bojí. Prakticky po celé Evropě se nemalé skupiny voličů domnívají, že islám ohrožuje jejich kulturní tradice," podotkla Vojtková. Nejnižší podíl lidí, kteří se cítí islámem ohroženi, je ve Španělsku, Itálii, Maďarsku, Slovinsku a Rakousku. Nepřekračuje 30 procent.

V Česku islám jako hrozbu vidí víc než 90 procent lidí, jimž ve volební kalkulačce vyšlo hnutí Úsvit. Za ohrožení ho považuje i přes 70 procent "voličů" Svobodných a ODS a zhruba 70 procent těch, kteří se nejvíc shodli s názory ANO. Obavy z islámu má i kolem tří pětin osob, co měli nejblíže k postojům KSČM a lidovců. Jako hrozbu vnímá islám i zhruba polovina "voličů" Pirátů, ČSSD a TOP 09. Nejméně se bojí ti, co se shodují se Stranou zelených. Byla jich pětina.

Větší strach z islámu mají starší lidé. Bojí se ho 70 procent osob nad 60 let, ale 44 procent osob mezi 18 a 29 lety. U sympatizantů Úsvitu to neplatí, pro ně představuje islám hrozbu bez ohledu na věk.

Některé strany a politici proti islámu a migrantům přímo vystupují. Hnutí Úsvit ve své kampani převzalo plakát švýcarských nacionalistů s černou ovcí, kterou ze svého středu vykopávají ovce bílé. Volební lídr lidovců Pavel Svoboda nejprve uvedl, že jeho strana nechce "Evropu plnou nepřizpůsobivých migrantů", později věta z jeho programu zmizela. Ve spotu České suverenity je politička Jana Volfová zahalena v burce a varuje před islámem a "kamenováním dcer a vnuček" kvůli líbání na ulici.

"Takovéto výroky a akce nejsou náhodné. Politické strany a hnutí je používají zejména proto, že obecně má každá společnost strach z neznámého. Šíření strachu a nenávisti k islámu je u nás posilováno hlavně díky tomu, že česká společnost s ním nemá žádnou přímou negativní zkušenost," uvedl sociolog Lukáš Linek, který analýzu provedl.

Sociologové budou postupně analyzovat odpovědi i na další témata. Výsledky představí v dalších dnech.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
26%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 125)