Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

ČSSD stále chce prodloužit lhůtu na kontrolu církevních restitucí

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 23. května 2014 15:48
ČSSD stále chce prodloužit lhůtu na kontrolu církevních restitucí

Jeroným Tejc, poslanec ČSSD
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Předloha skupiny poslanců ČSSD o prodloužení lhůt pro posouzení restitučních nároků církví má podle autorů stále smysl, ač jeden z termínů už končí. Pokud by byla novela zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi schválena, už sice patrně neoddálí lhůtu pro posuzování žádostí církví o vydání majetku, stále by ale mohla prodloužit termín pro kontrolu jednotlivých dohod. ČTK to dnes řekl jeden z předkladatelů Jeroným Tejc (ČSSD).

Termín pro prověření žádostí norma prodlužuje z půl roku na rok. Půlroční lhůta se počítá od data jejich podání. Církve mohly žádat o majetek do konce loňského roku. Poslední termín tedy teoreticky skončí s červnem, do té doby ale novela schválena s největší pravděpodobností nebude. "To se skutečně nestihne," uvedl Tejc, který vede sněmovní ústavně-právní výbor.

Předloha nemůže mít zpětnou platnost. Lhůta pro posouzení žádostí podle Tejce ale nehraje příliš velkou roli, protože stát ji v některých případech stejně neplní. Pražské arcibiskupství si už v polovině března postěžovalo, že stát lhůtu nedodržel skoro u třetiny žádostí, které podalo.

Větší význam má podle Tejce lhůta pro kontrolu dohod po rozhodnutích o vydání majetku církvím. Předkladatelé ji podle něho navrhují prodloužit stejným způsobem, z půl roku na rok. "Zákon nebude zmařen, i kdyby byl projednán až v září," poznamenal Tejc.

Zařazen bude patrně do návrhu programu červnové sněmovní schůzi. Předkladatelé navrhují, aby byla předloha schválena zrychleně už v úvodním čtení. Pravicová opozice TOP 09 a ODS může takový postup zablokovat. Tejc podotkl, že v takovém případě by bylo možné podávat pozměňovací návrhy, které by mohly vést k podstatnějším změnám církevních restitucí.

Zda ale norma nakonec bude schválena, není jisté. Pochyby o tom mají i někteří sociální demokraté. Například šéf frakce ČSSD Roman Sklenák už dříve řekl, že podle jeho názoru podpora předlohy není v dolní komoře příliš velká.

Církve mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.

ČSSD a hnutí ANO už dříve navrhly, aby byly finanční náhrady sníženy o 13 miliard. Církve na to odmítly přistoupit, schválenou částku označují za kompromis.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
26%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 128)