Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Francie nebude do svých věznic dodávat speciální maso pro muslimy

Ze světa / juml / ČTK / 17. července 2014 11:14

Paříž - Francouzská Státní rada, což je ve Francii nejvyšší soudní autorita v oblasti správního práva, dnes zamítla plán na zajištění dodávek halál masa do věznic. Informovala o tom agentura AP. Maso označované jako halál je zpracované v souladu s muslimskými tradicemi.

Státní rada rozhodovala v případě konkrétní žádosti jednoho muslimského vězně z káznice Saint-Quentin-Fallavier ve východofrancouzském Grenoblu, kterou muž podal již loni v listopadu. Přípravu halál masa pro potřeby vězení soud označil za nepraktickou "vzhledem k finančním nákladům a vysokým nárokům na organizaci práce".

Ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová rozhodnutí soudu přivítala a dodala, že přijetí žádosti by narušilo princip odluky státu od církve. Norma z roku 1905, kterou byla odluka uzákoněna, vylučuje projevy náboženství z veřejného prostoru.

O případu bude podle AP ještě rozhodovat Kasační soud, tedy nejvyšší odvolací instance ve Francii.

Halál znamená v překladu "povolený" a podobně jako v židovské tradici slovo košer označuje nejčastěji potraviny, které jsou upraveny v souladu s tradicemi víry. Islám zakazuje mimo jiné konzumaci vepřového masa, krve, obojživelníků a hmyzu a zvířat usmrcených jinak než vykrvácením.

Francie má největší muslimskou menšinu v západní Evropě. Podle odhadu se v zemi k islámu hlásí až pět milionů osob.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
52%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 93)