Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Polné připomíná pamětní deska dobu studia faráře Toufara

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 8. září 2014 7:46
V Polné připomíná pamětní deska dobu studia faráře Toufara

P. Josef Toufar na přebalu knihy Jako bychom dnes zemřít měli.
Autor: Nová tiskárna Pelhřimov / archiv Miloše Doležala

Polná (Jihlavsko) - Pamětní deska připomínající studia faráře Josefa Toufara byla v sobotu odhalena v Polné na Jihlavsku. Na tamní odbornou hospodářskou školu chodil necelý rok, než se s konečnou platností rozhodl stát knězem. V roce 1950 byl Toufar umučen někdejší komunistickou StB kvůli takzvanému číhošťskému zázraku. V římskokatolické církvi teď probíhají přípravy jeho blahořečení. Mezi početnými hosty dnešní slavnosti nechyběl kardinál Dominik Duka.

Toufar začal hospodářskou školu v Polné navštěvovat na podzim 1927. "Tehdejší pětadvacetiletý chasník z nedalekého Arnolce zde začal studovat dvouletý zimní kurz. Na začátku vepsal do třídní knihy, do kolonky budoucí povolání, rolník," uvedl Miloš Doležal, autor knihy o číhošťském faráři. Rozhodnutí stát se knězem v Toufarovi dozrálo až po smrti jeho otce, to mu bylo 26 let. Teprve pak vystudoval osmileté gymnázium a následně kněžský seminář v Hradci Králové. "Takže Polná je pro Josefa Toufara životní křižovatkou, kdy se z toho sedláka, hospodáře, dává jinou cestou a stává se z něj kněz," doplnil Doležal.

Koncem 40. let působil farář Toufar v Číhošti na Havlíčkobrodsku. Komunistická StB jej v rámci tažení proti církvi obvinila ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku. Podle svědků se 11. prosince 1949 během mše v číhošťském kostele několikrát pohnul kříž na oltáři. Toufar byl zatčen a mučen. Zemřel 25. února 1950. Česká biskupská konference dala k jeho blahořečení souhlas v dubnu 2013.

Pamětní deska od uměleckého kováře Adama Dočekala byla osazena u budovy někdejší hospodářské školy v Palackého ulici. Obsahuje trnovou korunu připomínající Toufarovo utrpení. Vytvoření desky iniciovala Marie Fišerová z Polné. "Chápu to jako poděkování za jeho působení a současně jako vzpomínku na mého otce, který byl v 50. letech vězněn," uvedla. Slavnosti se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 165)