Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Kardinál Duka odhalí v Polné pamětní desku Josefu Toufarovi

Domácí zpravodajství / MiH / Apha.cz / 3. září 2014 10:38
Kardinál Duka odhalí v Polné pamětní desku Josefu Toufarovi

P. Josef Toufar na přebalu knihy Jako bychom dnes zemřít měli.
Autor: Nová tiskárna Pelhřimov / archiv Miloše Doležala

Polná - Kardinál Dominik Duka OP odhalí 6. září v 17.00 hodin na budově bývalé hospodářské škole v Polné pamětní desku někdejšímu žákovi této školy P. Josefu Toufarovi. Následné debaty se kromě kardinála Duky zúčastní také postulátor kauzy blahořečení Tomáš Petráček a autor knihy o číhošťském faráři Miloš Doležal.

Iniciátorkou instalace pamětní desky se stala paní Marie Fišerová. „Chápu to jako poděkování za jeho působení a současně vzpomínku na mého otce, který byl v 50. letech vězněn,“ vysvětluje paní Fišerová, která se o svém nápadu několikrát radila s kardinálem Dukou. Autorem desky, na které stojí informace o tom, že Josef Toufar školu navštěvoval, je mladý umělecký kovář Adam Dočekal. Tabulka je doplněna trnovou korunou symbolizující Toufarovo utrpení.

Odbornou hospodářskou školu v Polné navštěvoval Josef Toufar před nastoupením do gymnázia v Německém (dnešním Havlíčkově) Brodě. Ke studiu se rozhodl teprve po otcově smrti ve svých 26 letech, kdy v něm dozrálo rozhodnutí stát se knězem. Jako kněz neobyčejně silného ducha, přímočarý, tolerantní, společenský a upřímně věřící se stal nepřítelem komunistického režimu.

V roce 1950 byl Josef Toufar brutálně utýrán v komunistickém žaláři, kam ho unesla tajná policie po takzvaném číhošťském zázraku, kdy se v Toufarově kostele při nedělní mši svaté záhadně rozhýbal kříž na oltáři. V době, kdy se režim pokoušel oslabit vliv církve ve společnosti, chtěli jeho představitelé této události využít k zahájení politických procesů s duchovními. Ve snaze získat od P. Toufara nepravdivé doznání, že zázrak na popud Vatikánu zinscenoval, ho vyšetřovatelé ubili k smrti a neposkytli mu pomoc při doprovodných zdravotních potížích. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
7%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 148)