Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Tichá revoluce v odvolávání biskupů, budou znát důvody i mít možnost se obhájit

Ze světa / vlu / Vlastní zpráva / 16. listopadu 2014 20:31
Tichá revoluce v odvolávání biskupů, budou znát důvody i mít možnost se obhájit

Arcibiskup Róbert Bezák
Autor: Facebook.com

Vatikán - Povinnost zřeknout se církevního úřadu z důvodu věku se nově vztahuje nejen na diecézní biskupy, ale také kardinály římské kurie. Biskupové, kteří budou vyzváni k rezignaci z mimořádných důvodů, budou mít možnost znát důvody takového požadavku a dostanou možnost se obhájit. Na začátku listopadu o změně podmínek rozhodl papež František.

Podle kanonického práva každý diecézní biskup předkládá rezignaci po dosažení 75 let života, nově se rezignace bude vztahovat také na kardinály prefekty vatikánských kongregací i když ještě neskončil jejich pětiletý mandát. Předsedové úřadů, kteří nejsou kardinálové, a dále sekretáři a biskupové římské kurie pozbudou svého úřadu při dovršení této věkové hranice automaticky.

Změny se budou týkat také biskupů, u kterých bude požádáno o předčasnou rezignaci. K ní bude možné dojít až poté, „kdy mu byly vyloženy důvody takového požadavku a kdy bylo v bratrském dialogu pozorně vyslechnuto jeho objasnění“.

Podle kardinála Vlka je to reakce na některá sporná odvolání biskupů, s kterými se dialog příliš nevedl. “Mám tu na mysli například známé odvolání trnavského arcibiskupa Bezáka. Když jsem se kdysi ptal na Bezákovo odvolání kardinála Ouelleta, který stojí v čele kongregace pro biskupy, řekl mi, že odvolání biskupa je administrativní záležitost.’,” doplňuje kardinál na svém blogu.

Nové podmínky zřeknutí se církevního úřadu u diecézních biskupů a papežem jmenovaných úředníků byly publikovany formou reskriptu „ex audientia Sanctissimi“, tedy na základě ústního souhlasu papeže vyjádřeného při audienci, s podpisem státního sekretáře kardinála Pietra Parolina. Nový dokument vzal do úvahy ustanovení II. vatikánského koncilu, předcházejicích papežů a také doporučení Rady kardinálů, jejímž cílem je připravit reformu papežské kurie.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, je příliš radikální
17%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
32%
 
(Počet hlasů celkem: 165)