Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

U soudu s knězem viněným ze znásilnění vypovídaly poškozené ženy

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 24. února 2015 20:28
U soudu s knězem viněným ze znásilnění vypovídaly poškozené ženy

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Emmanuel Huybrechts / Creative commons

Havlíčkův Brod - Výslechem poškozených žen a dalších svědků dnes v Havlíčkově Brodě pokračoval soud s knězem Erikem Tvrdoněm, který je obžalovaný ze znásilnění a zneužití pěti žen a dívek. Líčení se uskutečnilo s vyloučením veřejnosti. Soudkyně Hana Doubková líčení odročila na čtvrtek 26. února.

U soudu vypovídala i žena, která v jednom z havlíčkobrodských kostelů pracovala jako kostelnice. Tvrdoň ji podle obžaloby několikrát znásilnil. Tvrdoň už v minulých líčeních u soudu tvrdil, že žena trpí schizofrenií, a jakékoli sexuální násilí ve spojitosti s ní popřel. Podle soudních znalců, kteří u soudu vypovídali při minulém líčení, však žádná z poškozených žen duševní chorobou netrpí. Tvrdoně naopak soudní znalci označili za sociálně silnou až dominantní osobnost se schopností manipulovat.

Podle obžaloby spáchal Tvrdoň devět trestných činů na pěti ženách - dvou dospělých, dvou mladistvých a jedné nezletilé, za což mu hrozí až deset let vězení. Žaloba kněze viní ze sexuálního nátlaku, vydírání, znásilnění, pohlavního zneužití a ze zneužívání dítěte k výrobě pornografie. Soudní jednání se koná v nepřítomnosti obžalovaného. Soud už dříve vyhověl jeho žádosti, aby při jednáních nemusel být přítomen.

Prověřování duchovního zahájilo oznámení od osmatřicetileté ženy. Uvedla, že na ni muž od léta 2012 vyvíjel v havlíčkobrodském bytě psychický nátlak a koncem roku 2013 ji čtyřikrát znásilnil. Havlíčkobrodští kriminalisté se případem zabývají od počátku loňského prosince. Podezřelého zadrželi loni v únoru v Praze před bytem, který muž příležitostně užíval. Hradecký diecézní biskup Jan Vokál už dříve postavil obviněného duchovního mimo službu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)