Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Policie ukončila vyšetřování kauzy kontroverzní islámské knihy

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 16. března 2015 12:54
Policie ukončila vyšetřování kauzy kontroverzní islámské knihy

Ilustrační foto - Policejní zásah v muslimské modlitebně při páteční modlitbě v Praze
Autor: Youtube.com / repro

Praha - Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ukončili vyšetřování případu šíření údajně radikální islámské knihy v Česku. ČTK to dnes sdělil mluvčí útvaru Pavel Hanták. Případ souvisí s loňským zásahem policie v pražských muslimských centrech, po němž byl z vydání knihy šířící rasismus obviněn bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka.

Hanták bez bližších podrobností uvedl, že nyní je v případu naplánováno seznámení se spisem. Po tomto kroku obvykle policisté navrhnou obžalobu, případně také mohou trestní stíhání zastavit.

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Později byl obviněn pětapadesátiletý Čech z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, za což hrozí až deset let vězení. Muž je podezřelý z toho, že v Česku zajistil vydání knihy šířící rasismus a distribuoval ji.

Podle dřívějších informací se obvinění týká knihy Základy tauhídu - Islámský koncept Boha od Bilala Philipse, který kvůli publikaci nesmí do některých západních zemí. Kniha je v některých státech také zakázána. Deník Právo na začátku letošního roku informoval o tom, že ÚOOZ má k dispozici usvědčující posudek ke kontroverzní knize. Podle listu potvrzuje, že publikace obsahuje nenávistné a rasově nesnášenlivé výroky.

Loňská policejní razie v pražských muslimských centrech se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci zásahu. Nelíbilo se jim například, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi.

Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku. Policie prý má důkazy o tom, že vyzvala lidi s diplomatickou imunitou, ženy, děti a zdravotně postižené, aby místo zásahu neprodleně opustili. Policisté podle dřívějšího vyjádření policejního prezidenta Tomáše Tuhého šli do zásahu s tím, že by na místě mohli být lidé, kteří u sebe mají zbraně. To se pak podle něj i potvrdilo, následnou prověrkou ale kriminalisté zjistili, že ti, kteří u sebe zbraň měli, ji drželi legálně.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Kolik ročně přispěje ve sbírce v kostele nebo na účet církve?
100 000 Kč a více
9%
 
50 000 Kč a více
7%
 
10 000 Kč a více
31%
 
1000 Kč více
31%
 
Méně než tisíc korun
4%
 
Na aktivity církví nepřispívám
18%
 
(Počet hlasů celkem: 55)