Církev chce Madonu z Veveří vystavit v Diecézním muzeu v Brně
Kraje: Jihomoravský / juml / ČTK / 19. ledna 2016 22:32Madona z Veveří, gotický deskový obraz datovaný před rokem 1350
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons
Brno - Obraz Madony z Veveří, který má Národní galerie vydat církvi, se stane jednou z ozdob Diecézního muzea v Brně na Petrově. O vlastnictví obrazu v prosinci definitivně rozhodl Městský soud v Praze. Brněnské biskupství již obdrželo písemné odůvodnění. Poté začalo s přípravami důstojného místa v expozici Diecézního muzea. ČTK to dnes řekla mluvčí biskupství Martina Jandlová.
Podle městského soudu se prokázalo, že obraz náleží církvi, nikoliv státu. Rozhodnutí je pravomocné. Lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, které ale nemá odkladný účinek. Podle systému InfoSoud dosud nikdo dovolání nepodal.
Ode dne doručení rozsudku běží pro vydání obrazu lhůta 30 dní. Zatím církev dílo nepřevzala.
Na obraz si dělala nárok farnost Veverská Bítýška. S návratem obrazu do kostelíka u hradu Veveří, kde nyní visí reprodukce, se ale podle dřívějšího vyjádření faráře Marka Hlávky nepočítalo. Nejsou tam vhodné bezpečnostní ani klimatické podmínky. Církev ale chtěla, aby obraz zůstal vystaven a byl přístupný lidem, kteří se u něj chtějí modlit nebo rozjímat.
"Zobrazení matky s dítětem navozuje v přirozené rovině pocit pohody, štěstí, důvěry a naděje. Zobrazení Madony, tedy Matky Boží s malým Ježíšem, je navíc výrazem vnitřní plnosti, štěstí a radosti pramenící ze setkání člověka s Bohem, pramenící z víry," uvedl k obrazu brněnský biskup Vojtěch Cikrle.
Madona z Veveří vznikla patrně před rokem 1350 a je připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 zdobila kostelík, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Poté se v souvislosti s politickými událostmi postupně ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.
Galerie u soudů uváděla, že obraz nespadá pod zákon o restitucích, protože byl ve vlastnictví státu již před rokem 1948. Církev argumentovala tím, že neexistuje od poloviny 18. století do roku 1958 dokument, podle kterého by o toto dílo přišla. Soudy se postavily na stranu církve.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy
12.10.2024 23:41Svatohubertská pouť myslivců tradičně uzavře na Svatém Hostýně poutní sezonu
11.10.2024 23:54Výročí 600 let od Žižkova úmrtí připomněla slavnost v Betlémské kapli
11.10.2024 16:10Gotická stezka propojí jižní Čechy s Rakouskem
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010