Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Diecézní muzeum převzalo Madonu z Veveří

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 8. března 2016 10:18
Diecézní muzeum převzalo Madonu z Veveří

Repro: Madona z Veveří
Autor: Wikipedia.org / volné dílo

Brno - Gotická malba Madona z Veveří včera po 13:00 dorazila za přísných bezpečnostních opatření z Prahy do Diecézního muzea v Brně, kde bude od 16. března dlouhodobě vystavená. Obraz byl desítky let součástí expozice Národní galerie v Praze, avšak v rámci církevních restitucí ho získala na základě soudního rozhodnutí farnost Veverská Bítýška na Brněnsku.

Národní galerie si chtěla obraz bezplatně zapůjčit, což farnost odmítla. O vydání díla se vedly dlouhé spory. Galerie dokonce podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Spolu s ním také podala návrh na odklad výkonu rozhodnutí.

Dovolání však samo o sobě nemá odkladný účinek, proto musela galerie Madonu z Veveří farnosti předat. Nejvyšší soud už minulý týden dovolání spolu se spisem převzal od soudu prvního stupně, žádné rozhodnutí dosud nevynesl. Průměrná doba rozhodování o dovoláních v civilních věcech činí 190 až 200 dní.

Přestože je obraz v Brně, zatím ho nemůže nikdo vidět. "Po příjezdu se bude v plně zabezpečeném prostoru v uzavřené dvojité přepravní bedně aklimatizovat. Klimatické podmínky v Národní galerii a u nás jsou velmi podobné, proto bude stačit 24 hodin," informoval ředitel muzea Martin Motyčka.

Box se otevře v úterý, tedy dnes. "Na řadu přijde krátké studium deskové malby odborníky z řad brněnské odborné veřejnosti. Následně bude obraz pod dohledem restaurátorů, akademického malíře Mário Krále a akademické malířky Renaty Bartoňové, instalován do připravené klimatizované bezpečnostní vitríny," popsal Motyčka.

Návštěvníci by mohli gotický deskový obraz vidět od 16. března po dokončení úpravy stálé expozice Vita Christi. Podle Motyčky bude mít muzeum mimořádně otevřeno každý den až do 25. března. "Otevírací doba je od 10:00 do 17:00. Na Velký pátek 25. března bude otevřeno pouze do 14:30. Po Velikonocích budou moct zájemci navštívit stálou expozici od 29. března, přičemž až do konce měsíce dubna bude opět otevřeno každý den včetně víkendů," dodal Motyčka. Vstupné zůstává stejné jako doposud, a to 60 korun plné a 40 korun snížené. Děti do šesti let mají vstup zdarma. Rodiny s dětmi mají slevu. Pro sběratele turistických známek je připravená speciální edice turistické známky s vyobrazením Madony z Veveří, která je k dostání pouze na pokladně Diecézního muzea.

Farář z Veverské Bítýšky Marek Hlávka je rád, že se Madona z Veveří do Brna dostala. "Mám velkou radost z toho, že se obraz Madony z Veveří po osmdesáti letech vrací do regionu, pro který byl vytvořen a kde se téměř šest století nacházel. Pro farnost ve Veverské Bítýšce obraz vždy hodně znamenal," uvedl Hlávka. K prvním návštěvníkům, kteří obraz 16. března uvidí, budou patřit žáci ze Základní školy Veverská Bítýška.

Národní galerie s předáním díla váhala a navrhovala farnosti, že by si obraz na 20 let bezplatně vypůjčila. Církev totiž získala od galerie v rámci restitucí více uměleckých děl, na jejichž zápůjčce se bez problémů dohodla. U Madony z Veveří však z dohody sešlo.

Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení státu a v roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
26%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 128)