Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Němečtí dobrovolníci opravili pohraniční kostel. V neděli slavili první bohoslužby v tomto století

Kraje: Ústecký / kir / Vlastní zpráva / 21. května 2016 14:19
Němečtí dobrovolníci opravili pohraniční kostel. V neděli slavili první bohoslužby v tomto století

Kostel ve Vintířově opravili dobrovolníci z německého spolku VKF
Autor: Jan Kirschner

Vintířov (Kadaňsko) - Němečtí dobrovolnicí ze sdružení pro umění a kulturu v nových spolkových zemích VKF (Vereins zur Kunst- und Kulturförderung in den Neuen Ländern e.V.), podporující již přes dvacet let obnovu památek, uspořádali na začátku května svůj první workshop na území České republiky. Během prodlouženého víkendu opravovali interiér i okolí barokního kostela ve Vintířově nedalo Kadaně v severozápadních Čechách. V neděli se pak v opraveném chrámu konala první eucharistická bohoslužba v tomto tisíciletí. Kostel přestal sloužit svého účelu zřejmě již krátce po vysídlení většinového německého obyvatelstva.

Na začátku Společnosti pro umění a kulturu v nových spolkových zemích bylo nadšení ze sjednocení Německa, zvědavost po poznání bývalého Východního Německa a ochota přispět k integraci obou částí země. Sdružení založilo v roce 1992 sedm studentů v Düsseldorfu.

Němečtí dobrovolníci opravili pohraniční kostel. V neděli slavili první bohoslužby v tomto století

Prohlídka vymalovaného kostela po odstranění lešení
Autor: Jan Kirschner

Hlavní činností sdružení jsou několikadenní pracovní pobyty, kdy skupina 25 až 50 dobrovolníků ve věku 18 až 50 let z celé Spolkové republiky nabízí aktivní účast na obnově některé zanedbané památky.  Při těchto workshopech sdružení úzce spolupracuje s místními lidmi a jeho členové se mění v dnes již skoro profesionální zedníky, pokrývače, restaurátory a zahrádkáře. Od roku 1992 sdružení uspořádalo téměř padesát takových brigádnických pobytů a členové spolku odpracovali několik tisíc hodin.

Spolek VKF má přes 650 členů a pořádá celou řadu akcí. Kromě workshopů se jedná o koncerty, výstavy, výlety na kole či sympozia ve všech pěti nových spolkových zemí a Berlíně. Spolek je financován ze členských příspěvků s podporou řady sponzorů a patronů.

Od rozšíření Evropské unie pořádá spolek pracovní pobyty i v nových východoevropských zemích unie. Počínaje prvním pobytem v Polsku v roce 2005 uskutečnili své projekty např. v Lotyšsku, Rumunsku nebo letos poprvé v Česku. V roce 2005 spolek obdržel cenu za občanské zásluhy ke znovusjednocení Německa od Spolkové agentury pro výchovu k občanství.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 194)