Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Halík: Nejnebezpečnější podhoubí radikalizace v našem světě je šíření předsudků a nenávisti

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 27. července 2016 23:28
Halík: Nejnebezpečnější podhoubí radikalizace v našem světě je  šíření předsudků a nenávisti

Tomáš Halík, český katolický kněz, teolog, religionista a sociolog náboženství
Autor: Wikipedia.org / Petr Vodička / Creative Commons

Praha - Katolický kněz Tomáš Halík dnes na svých webových stránkách zveřejnil stanovisko k nedávným teroristickým útokům ve Francii. Varuje v něm před šířením předsudků a nenávisti, které považuje za nejnebezpečnější podhoubí radikalizace a terorismu v našem světě. Podle Halíka je důležité v psychologické válce udržet většinu muslimského světa ve společném odporu vůči fanatickým džihadistům. 

Ve vyjádření kritizuje ty, kteří nedokáží rozlišit mezi islámem a džihadistickými teroristy. Za zjednodušený považuje pohled hnutí kolem hnutí „Islám v České republice nechceme“ nebo nedávné vyjádření osobního tajemníka arcibiskupa Dominika Duky Norberta Badala. Ten se v rozhovoru pro ČT24 pozastavil nad rozlišováním „špatného islamismu a úžasného islámu“. A dodal: „To přece tak není, nalijme si čistého vína, že je to naprosto jinak a toto jsou jenom řeči, které mají prostě dodat odvahu těm, kdo nás tady budou dál a dál terorizovat.“ Zároveň doplnil, že vloni mělo dojít ve Francii k nárůstu útoků na kostely o 79 procent. Server Aktualně.cz ale dnes upozornil, že zprávy na které se Badal odkazuje, nehovoří o strmém nárůstu, ale o tom, že z celkového počtu všech 591 útoků na církevní budovy tvořily v roce 2014 útoky na křesťanské kostely 79 procent.

 

Prohlášení k vraždám ve Francii

Brutální vražda ve francouzském kostele, podobně jako všechny předchozí teroristické akce, je naléhavou výzvou pro všechny lidi dobré vůle, křesťany, muslimy, sekulární humanisty i vyznavače jiných náboženství, aby společně podnikli vše pro to, aby násilí na nevinných bylo nejen jednoznačně odsouzeno, ale všemi dostupnými prostředky zastaveno. Hlavním cílem extrémistů z IS je vyvolat konflikt mezi západním a muslimským světem tím, že se pokusí namluvit muslimům, že Západ neodmítá pouze fanatické džihadisty, ale islám jako takový. Hlavním spojencem v této válce džihadistů proti Západu jsou lidé, kteří nedovedou rozlišit mezi islámem a džihadistickými teroristy (např. „konvičkovci“ v našich zemích, ale ozvalo se to i ve vystoupení pracovníka pražského arcibiskupství pátera Badala v ČT24). Čeští muslimové, kteří jsou Konvičkovým hnutím „Islám v ČR nechceme“ stále napadáni a provokováni, útok jednoznačně odsoudili. V psychologické válce, která pomalu přerůstá v horkou válku, je podstatné udržet většinu muslimského světa ve společném odporu vůči fanatickým džihadistům. Proto je tak nesmírně důležitý dialog s muslimskými náboženskými vůdci, kteří jsou nejdůležitějšími spojenci v ideovém zápasu vůči džihadistům a mohou odvrátit nebezpečí radikalizace miliardy muslimů na naší planetě.

K návrhům na zpřísnění postihů za „schvalování terorismu“ dodávám, že to, co je třeba přísně postihovat - ale především překonávat vzděláním a výchovou - je šíření předsudků a nenávisti (také na sociálních sítích) vůči jiným náboženstvím, rasám a kulturám a vůči menšinám: to je nejnebezpečnější podhoubí radikalizace a terorismu v našem světě.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Přejete si ženy ve vedení církve?
ano
64%
 
ano, ale jen v jáhenské službě
3%
 
spíše ne
5%
 
ne
27%
 
(Počet hlasů celkem: 286)