Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Spor o židovský hřbitov v Prostějově zaznamenala i diplomacie USA

Kraje: Olomoucký / juml / ČTK / 6. března 2017 12:33
Spor o židovský hřbitov v Prostějově zaznamenala i diplomacie USA

Místo bývalého židovského hřbitova v Prostějově
Autor: prostejov.eu

Prostějov - Vleklý spor židovských organizací a radnice ohledně pietní úpravy místa bývalého židovského hřbitova v Prostějově se dostal do pravidelné zprávy amerického ministerstva zahraničí, která je zaměřena na ochranu lidských práv ve světě. ČTK dnes informaci získala na internetových stránkách americké diplomacie. Bývalý židovský hřbitov byl zničen za německé okupace a na jeho místě, kde stále leží ostatky bezmála 2000 židovských obyvatel Prostějova, je nyní park a škola.

Americké ministerstvo zahraničí v části zprávy zaměřené na lidská práva a projevy antisemitismu v ČR krátce připomnělo pohnutou historii bývalého židovského hřbitova v Prostějově i jeho loňské zařazení na seznam kulturních památek. Zároveň stručně zmínilo aktuální stav, kdy se radnice s židovskou obcí a americkou dobročinnou nadací Kolel Damesek Eliezer nemůže dohodnout na tom, jakým způsobem bude prostor někdejšího hřbitova rehabilitován. Ve zprávě je uvedeno, že vedení radnice chce zachovat přístup ke škole i přilehlé parkoviště.

Nadace Kolel Damesek Eliezer o rehabilitaci hřbitova usiluje už delší dobu. Někdejší židovský hřbitov ministerstvo kultury zařadilo loni na seznam kulturních památek i přes nesouhlas radnice, která se obávala komplikací například při opravě inženýrských sítí. Letos pak prohlásilo za kulturní památku i 12 historických náhrobků. Náhrobní kameny s židovskými nápisy si za německé okupace rozebrali lidé z okolních vesnic. Použili je například při dláždění dvorků. Některé se podařilo najít.

Židovský hřbitov, místo něhož je nyní park a škola, připomíná pouze pomník. Dpor se obě strany pokusí vyřešit s pomocí expremiéra Vladimíra Špidly (ČSSD), který se má ujmout role mediátora.

Židovský hřbitov v Prostějově byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen. V Prostějově žila do 19. století významná židovská komunita. Jsou tam pochováni například předkové filozofa Edmunda Husserla či spisovatele Stefana Zweiga.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)