Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Pražské zastupitelstvo projedná dvě petice o Mariánském sloupu

Domácí zpravodajství / kir / ČTK, red. / 8. září 2017 10:17
Pražské zastupitelstvo projedná dvě petice o Mariánském sloupu

Staroměstské náměstí s původním mariánským sloupem
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Pražské zastupitelstvo projedná 14. září dvě petice týkající se obnovy Mariánského sloupu. Jedna volá po jeho instalaci na Staroměstském náměstí, druhá je proti, informoval ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle provozovatele serveru marianskysloup.cz petici za obnovu sloupu podepsalo již v roce 2012 přes 11000 lidí a dalších 2500 elektronicky. Petici proti sloupu pak přes 1000 lidí a pod internetovou verzí je zhruba dalších 1500 podpisů, informovali při čtvrteční tiskové konferenci zástupci Církve československé husitské, iniciativ a spolků. Umístění sloupu odmítají kvůli tomu, že symbolizuje období rekatolizace a netolerance po bitvě na Bílé hoře. Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze chce umístit sloup na původním místě pro jeho uměleckou hodnotu a jako symbol nových vztahů. 

Odpůrci obnovení symbolu chtějí upozornit zastupitele na to, že jejich případný souhlas s novým postavením sloupu, bude rozhodnutí politické, jehož smyslem je poškodit český národ i český stát. Uvedla to spisovatelka Lenka Procházková, která je spoluautorkou petice. „Ke stému výročí založení demokratické republiky chce zřejmě římskokatolická církev ukázat, kdo tady zvítězil,“ dodala. V tuto chvíli je podle ní vše připraveno k tomu, aby byl sloup umístěn na Staroměstském náměstí.

Společnost pro obnovu Mariánského sloupu získala v červenci souhlas městské části Praha 1 k umístění kopie sloupu, který se nedochoval, na původní místo. „K územnímu rozhodnutí se odvolalo několik subjektů,“ sdělila ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Odvolání městská část předala k řešení pražskému magistrátu. „Dokud se veškerá odvolání nevypořádají, tak není možné nabytí právní moci tohoto územního rozhodnutí,“ dodala. Umístění sloupu nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu, protože jde o osazení výtvarného díla na sokl.

Podle odpůrců obnovy se mariánský sloup stal symbolem vítězství katolické církve nad protestanty v českých zemích, byl vztyčen 26. září 1650 jako jeden z prvních na území Čech. Stál blízko místa popravy představitelů českého stavovského odboje v roce 1621. Po vyhlášení nezávislosti Československa v listopadu 1918 sloup strhl dav, protože ho považoval za symbol habsburské nadvlády.

„Zničením sloupu se ztratil kompoziční bod a Husův pomník tak ztratil protiváhu,“ uvedl na dotaz ČTK Jan Bradna, akademický sochař a místopředseda Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu. Sloup podle něj nebyl pomníkem bitvy na Bílé hoře, ale poděkováním Panně Marii za ochranu při třicetileté válce. Odmítá, že by Čechám Habsburkové vnutili Pannu Marii, když první kostely jí zasvěcené byly v Čechách už od 9. století. Jiný názor na věc z kompozičního hlediska ale vyjádřila architektka Marie Švábová. Podle ní „Praha také není učebnice historie“.

Kolem obnovy sloupu se vedou bouřlivé diskuse od začátku 90. let. Podle Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu jde o první barokní památku v Čechách, od které se odvíjelo celé barokní sochařství. Zároveň označují vztyčení sloupu za symbol usmíření. Magazin Christnet.eu o vývoji kolem sloupu informoval v řadě článků a zpráv. Součástí obnovy má být jako vstřicné gesto i návrat zlatého kalicha na průčelí Týnského chrámu. Jeho replika je tam od letošního srpna již instalována.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 167)