Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Lidé na Svatém Kopečku zařízení pro bývalé vězně nechtějí, chystají petici

Kraje: Olomoucký / kir / ČTK / 20. září 2023 10:36
Lidé na Svatém Kopečku zařízení pro bývalé vězně nechtějí, chystají petici

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Olomouc - Vlnu protestů vyvolal záměr otevřít na Svatém Kopečku u Olomouce zařízení pro propuštěné vězně. Zřídit jej zde chce křesťanský spolek Druhá míle, už bývalé vězně chce za zdmi budovy Arcibiskupských lesů během ročního pobytu a sociální rehabilitace připravit na návrat do života. Místní však o záměru informováni nebyli, proti otevření tohoto typu služby chystají petici, řekl dnes ČTK předseda městské části František Prášil. Podporu jim vyjádřily i okolní městské části a obce. Podle předsedy spolku Druhá míle Milana Vaška však není důvod k obavě, záměr chce veřejně vysvětlit.

"Po zveřejnění této informace se strhla velká vlna, takové rozčarování a odpor jsem tady ještě nezažil. Ozvaly se i městské části Droždín, podporu máme i u Týnečka, ozval se i Radíkov, Lošov a Samotišky. Komise městské části je jednoznačně proti, aby se zde takové zařízení umístilo. Připravujeme petici, která se spustí tento týden. Ve zdejší škole se mají uskutečnit třídní schůzky, i tam budou mít rodiče mít možnost se k tomu vyjádřit," uvedl Prášil.

Rozhořčení pramení podle něj také z toho, že lidé o tomto záměru nebyli informováni. "Kontaktoval jsem zástupce Arcibiskupských lesů, v jejichž objektu má být služba umístěna. Ptal jsem se, proč nás neinformovali, a odpovědí bylo, že neporušili žádnou zákonnou povinnost," doplnil předseda městské části. Podotkl, že Svatý Kopeček je již dost zatížen sociálními zařízeními a služby tohoto typu sem podle něj nepatří. "Petici bychom rádi směřovali na Olomoucký kraj, který bude rozhodovat o registraci zařízení, chceme oslovit i olomoucké arcibiskupství," doplnil Prášil.

Předseda spolku Druhá míle Milan Vašek dnes ČTK řekl, že diskusi očekával, denně záměr vysvětluje lidem po telefonu. "Lidé chtějí psát petici, ale neví, proti čemu protestují," uvedl. Odmítl obavy kvůli bezpečnosti, poukázal na to, že služby budou využívat pouze vybraní propuštění vězni, kteří se v nápravném zařízení ocitli poprvé a nemají žádnou závislost. "O registraci žádáme od 1. října 2023. Před otevřením zařízení, tedy než přijde první klient, chystáme den otevřených dveří. Chystáme také veřejné slyšení, kde všem zájemcům chceme náš záměr vysvětlit," doplnil Vašek.

O celém záměru informovalo veřejnost jako první olomoucké arcibiskupství. Podle jeho mluvčího Jiřího Gračky poskytla jejich společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc pro potřeby spolku Druhá míle volné a momentálně nevyžívané vlastní prostory. Poukázal na to, že se spolek chce věnovat pomoci propuštěným lidem usilujícím o změnu a nové zařazení do života. "Děje se tak ve spolupráci s vězeňskými kaplany i odborníky v dané problematice a arcibiskupství tuto službu považuje za potřebnou a prospěšnou, z jejích plodů bude těžit společnost jako celek," řekl dnes ČTK Gračka.

V objektu lesů má získat zázemí až 12 vybraných klientů, každý z nich by zde měl strávit rok. Zapojeni mají být maximálně do pracovních činností v zahradě areálu arcibiskupských lesů, ale i na ostatních místech. Střechu nad hlavou by zde měli získat lidé, s nimiž odborníci již dlouhodobě spolupracují. Vyloučeni jsou ve výběru lidé, kteří spáchali sexuální delikty, a s psychiatrickými diagnózami.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
28%
 
Ne
20%
 
Nevím
3%
 
(Počet hlasů celkem: 39)