Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Brněnské biskupství slaví 240 let své existence

Kraje: Jihomoravský / kir / ČTK / 4. prosince 2017 9:14
Brněnské biskupství slaví 240 let své existence

Brněnská katedrála svatého Petra a Pavla
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Brno -

Před 240 lety, 5. prosince 1777, se bulou papeže Pia VI. rozrostla moravská církevní provincie o nové biskupství v Brně. Stejný dokument také povýšil na arcibiskupství dosavadní biskupství olomoucké. V brněnské diecézi se dnes podle jejích webových stránek ke katolické víře hlásí asi 500.000 z 1,39 milionu obyvatel.

Založení druhého biskupství na území Moravy bylo spjato s církevními reformami Marie Terezie a vzniklo přímo na žádost samotné císařovny. Zřídit tehdy ještě biskupství v Opavě se Marii Terezii pro problémy s řádem německých rytířů nepodařilo. Třetí moravská diecéze, ostravsko-opavská, si počkala na své založení dalších více než 200 let až do roku 1996.

Brněnská diecéze je součástí moravské církevní provincie a v současnosti jedou z osmi na celém území Česka. V jejím čele stojí od roku 1990 Vojtěch Cikrle, v pořadí třináctý sídelní biskup.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
18%
 
Ne
30%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 178)