Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež obnovil činnost komise o zneužívání dětí

Ze světa / juml / ČTK/red / 19. února 2018 14:22
Papež obnovil činnost komise o zneužívání dětí

Kardinál Sean O'Malley
Autor: Flickr.com / Scott Maentz

Vatikán - Papež František obnovil činnost komise zaměřené proti zneužívání nezletilých v katolické církvi, jejíž tříletý mandát vypršel loni v prosinci. V čele komise opět stane bostonský kardinál Sean O'Malley, napsala v pátek agentura Reuters.

Vatikán v posledních dnech čelil kritice kvůli skandálu kolem chilského biskupa Juana Barrose. Ten údajně kryl vlivného katolického kněze, který psychicky a sexuálně zneužíval mladistvé. František biskupa chilského Osorna donedávna hájil a tvrdil, že obvinění proti němu jsou nepodložená. Vatikán se přitom loni zavázal, že katolická církve nebude zneužívání dětí tolerovat.

Během prvního mandátu byla činnost komise poznamenána dvěma rezignacemi. Kvůli frustraci z neochoty vatikánských úřadů spolupracovat své posty opustila Irka Marie Collinsová a Brit Peter Sanders. Oba byli jedinými členy komise, kteří se v dětství stali oběťmi sexuálního zneužívaní.

Podle prohlášení Vatikánu zasednou někdejší oběti sexuálního zneužívání i v nové šestnáctičlenné komisi, je ale na nich, zda tuto skutečnost zveřejní. V orgánu nyní zasedne devět nových členů a sedm stávajících.

Za zneužívání nezletilých byly v minulosti obviněny či odsouzeny stovky kněží v řadě zemí Evropy, ale i ve Spojených státech či Kanadě. Skandály se začaly vyšetřovat za Františkova předchůdce Benedikta XVI. V roce 2014 Vatikán oznámil, že za deset let kvůli sexuálnímu zneužívání dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalším 2572 uložil menší tresty.

V současné době čelí obvinění ze sexuálního zneužívání dětí i třetí nejvýše postavený muž Vatikánu, australský kardinál George Pell. Ten vyjádřil připravenost se očistit před australským soudem.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)