Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež zbavil kněžství belgického biskupa, který zneužíval synovce

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 21. března 2024 19:37
Papež zbavil kněžství belgického biskupa, který zneužíval synovce

Papež František
Autor: Flickr.com / M. Mazur

Vatikán - Papež František zbavil kněžského stavu belgického emeritního biskupa Rogera Vangheluweho, který se v minulosti přiznal, že sexuálně zneužíval své synovce. Církev mu navzdory tomu umožnila v roce 2012 odejít do důchodu bez postihu, uvedla agentura AP. Na základě nových poznatků se však papež František rozhodl bývalému hodnostáři uložit jeden z nejvyšších církevních trestů, oznámil dnes Vatikán.

Podle agentury AP se biskup Vangheluwe, který řídil diecézi v Bruggách, stal symbolem pokrytectví, se kterým dlouho katolická církev přistupovala k případům sexuálního obtěžování a napadení ze strany kněží. Vangheluwe se v roce 2010 přiznal k tomu, že několik let zneužíval dva své synovce. Po přiznání musel opustit vedení diecéze, Vatikán mu však v roce 2012 umožnil odejít do důchodu bez dalšího trestu. Nadřízení biskupa se navíc snažili jeho činy zatajit.

Podle Vatikánu se však v uplynulých měsících objevily „nové závažné informace“, které vedly k opětovnému otevření případu. Na základě těchto informací, které Vatikán blíže nepopsal, se Dikasterium pro nauku víry, vatikánský úřad, který se zabývá pochybeními kléru, rozhodl biskupa zbavit kněžského stavu. Tento trest patří k nejtvrdším, kterým může být kněz postižen. Nyní ho potvrdil i papež František, informovala dnes vatikánská média.

Vangheluwe žije podle agentury AFP v klášteře na západě Francie. Tam bude smět zůstat. Odebrání kněžského postavení však znamená, že někdejší biskup může odejit, kam bude chtít, a už striktně nepodléhá papežské autoritě.

Podle advokátky Lieve Halsbergheové, která hájí práva obětí sexuálního násilí, se ze strany Vatikánu jedná jen o „PR tah“, na který tlačili belgičtí biskupové. Aby byl Vangheluwe „svlečen ze sutany“, žádal podle agentury Belga v lednu i belgický premiér Alexander De Croo, který dnešní krok Vatikánu uvítal.

Očekává se, že papež František letos navštíví Belgii a katolickou univerzitu v Lovani, která příští rok oslaví 600. výročí svého založení. Datum cesty zatím Vatikán nepotvrdil.

Sexuální obtěžování ze strany kněží není jediným skandálem, kterému čelí katolická církev v Belgii. Na konci loňského roku belgická média zveřejnila informaci, že mezi lety 1945 až 1980 se kněží a jeptišky podíleli na nucených adopcích zhruba 30.000 dětí. Ty byly odebrány nesezdaným matkám, které často žily v chudých poměrech a na církvi se obrátily se žádostí o pomoc. Belgická katolická církev uvedla, že chce informace prověřit, odmítla však, že by kněží a jeptišky děti prodávali adoptivním rodičům.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
50%
 
V mé církvi již ženy slouží
0%
 
(Počet hlasů celkem: 12)