![Christnet](/img-banners/main/banner_115.jpg)
Biskup a předseda Rady ČBK pro ekumenismus Tomáš Holub jednal s evangelíky
Domácí zpravodajství / / e-cirkev.cz, mn, kir / 12. září 2018 11:16![Biskup a předseda Rady ČBK pro ekumenismus Tomáš Holub jednal s evangelíky](/img-main/7843.jpg)
![](/img-system/icons/zoom.png)
Tomáš Holub obdržel od představitelů ČCE (zleva synodní kurátor Vladimír Zikmund, synodní senior Daniel Ženatý) nově vydanou společenskou hru Christivity
Autor: www.e-cirkev.cz
Praha - V úterý 4. září proběhla návštěva plzeňského biskupa Tomáše Holuba v ústřední církevní kanceláři Českobratrské církve evangelické (ČCE). Nově zvolený předseda Rady České biskupské konference pro ekumenismus nastínil podle serveru ČCE e-cirkev.cz možná pole společného působení a projevil ochotu do budoucna podporovat vzájemně dobré vztahy napříč církvemi. Spolu s představiteli synodní rady ČCE hodnotil spolupráci nejen obou církví na centrální úrovni, ale také na té nejnižší: na úrovni jednotlivých farních sborů a farností, spolupráci konkrétních věřících. Ekumenická návštěva proběhla jen krátce po oslávách 70. výročí založení Světové rady církví.
V čase po konci světové války a z obav z nastupující studené války dozrálo přesvědčení, že spolupráce přes hranice zemí a konfesí je jediná cesta, jak svět ochránit před ještě větší katastrofou. Světovou radu církví založilo 147 církví 23. srpna 1948 v Amsterodamu. Tím se různé starší iniciativy spojily pod střechou této nové organizace. Dnes má Světová rada církví 350 členských církví z pravoslavných, orientálních, anglikánských, protestantských, evangelikálních a starokatolických tradic a sdružuje přes půl miliardy křesťanů. Římskokatolická církev se nikdy nestala SRC, ale je s ní v kontaktu. V řadě zemí je přidruženým členem ekumenických rad. Právě aktuální výročí přimělo papeže Františka k červnové návštěvě ústředí SRC v Ženevě.
Kromě teologických a liturgických otázek (např. jihoamerické impulzy teologie osvobození a Limské liturgie) a otázek k situaci ve světě (politické rozdělení světa na východ a západ, ekonomické rozdělení světa na sever a jih), se SRC zabývá mezináboženským dialogem, nabízí studijní programy k ekumenismu nebo řeší otázky misie a evangelizace.
Ačkoliv jsme zvyklí slovo ekumena používat ve smyslu mezicírkevním nebo nadkonfesijním (např. ekumenická bohoslužba, ekumenický překlad bible), kde jde o spolupráci mezi různými denominacemi, v původním řeckém smyslu znamenalo slovo oikoumene všechen obydlený svět a má tedy globální význam. Oba tyto přístupy v sobě pojímá Světová rada církví (SRC), dodává server e-cirkev.cz.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Největší setkání evangelických kazatelek a kazatelů v Česku se zabývalo ekologickou krizí
29. 9. 2022 13:38Pastoral Brothers dostali medaili od předsedy Senátu
Aktuální zprávy
![Senát schválil smlouvu ČR s Vatikánem, žádost o její ústavní přezkum odmítl](/img-main/14168.jpg)
Senát schválil smlouvu ČR s Vatikánem, žádost o její ústavní přezkum odmítl
23.01.2025 0:25Oběti zneužívání v církvi znovu požádaly senátory, aby neschválili smlouvu s Vatikánem
22.01.2025 13:50Biskupská konference zvolila svým předsedou Josefa Nuzíka, vystřídá Graubnera
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
![QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu](https://www.christnet.eu/img-banners/qr-platba.jpg)