Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Plečnikově kostele je nový oltář, navrhl ho Pleskot

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 16. listopadu 2018 10:01
V Plečnikově kostele je nový oltář, navrhl ho Pleskot

Přesun nového oltáře v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech
Autor: facebookový profil Norberta Schmidta / Petr Neubert

Praha - V kostele Nejsvětějšího Srdce Páně od architekta Josipa Plečnika se dnes instaloval nový oltář. Tradiční součást kostela má neobvyklou podobou rozpůleného oválu, který se bude jakoby vznášet na pódiu v přední části chrámu. Dynamický elipsovitý oltář je z bílého carrarského mramoru. Čtyřtunový objekt vytesal podle návrhu architektů Josefa Pleskota a Norberta Schmidta sochař Petr Váňa, který ho dnes se svými spolupracovníky pomocí kladkostroje spouštěl na jeho místo. Slavnostně posvěcen bude oltář 24. listopadu.

“Je to největší intervence do interiéru kostela za jeho téměř devadesátiletou historii. Snad nejméně stovku let tu zůstane,” řekl ČTK farář Jan Houkal. Architekti podle něj dostali při vymýšlení podoby nového oltáře volné ruce, ale především plnou jeho důvěru. “A tu nezklamali,” usmívá se farář, když pozoruje pětici mužů, kteří do hladka opracovaný průsvitný kámen s jemnou šedou kresbou pomaličku posouvají. Když dosedne, zůstane mezi mramorovou podlahou a samotným oltářem pouhý milimetr, a kámen tak bude jakoby levitovat ve vzduchu.

“Je to velice dynamický tvar, půdorysem je elipsa, je to dvojitý rozpůlený ovál. Já jsem byl k práci přizván proto, že jsem pro tento kostel již dělal paškál z mramoru,” řekl ČTK Váňa, který má s prací s mramorem dlouholeté zkušenosti a má v Itálii studio. “Jezdím tam sekat své sochy, znám lidi v lomech. Není jednoduché sehnat a vybrat kámen,” vysvětluje.

Pro oltář se zvolila barva bílá, aby korespondovala s dalšími kamennými prvky v kostele. “A bílý kámen této velikosti v České republice není,” vysvětluje, proč se musel kámen vytěžit v zahraničí. “Je to půl roku práce od chvíle, kdy byl kámen vybraný. Ten jsme s panem architektem sami vybrali v Carraře v lomu, měl 25 tun. Z něj se nařezaly i schody a dlažba pro pódium v presbytáři,” říká Váňa. S bratem pak osmitunový blok opracovali do čtyřtunového oltáře. Vzhledem k jeho tvaru se jen zčásti dá konečný tvar vyměřit, konečnou podobu mu pak sochař dával už bez pomoci jakýchkoli šablon či měření a pracoval “od oka”.

Nový oltář má v kostele, který je dominantou Vinohrad, nahradit ten z roku 1992, který byl už v době svého vzniku koncipován jako provizorium. Farnost se rozhodla nedělat výběrové řízení, ale oslovila jen Pleskota. “Jsem přesvědčen, že tato volba vzhledem k cennosti prostoru je vzhledem k jeho schopnostem správná,” uvedl dříve Houkal. Na nový oltář farnost použila peníze z vlastních zdrojů.

Jedna z nejpozoruhodnějších sakrálních památek v Praze byla dostavena v roce 1932. Plečnik stavbu i její interiér navrhl do nejmenších detailů za použití ušlechtilých materiálů. Nad hlavním oltářem z bílého mramoru je třímetrová zlacená postava Krista v symbolickém srdci a sochy šesti českých patronů.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
35%
 
(Počet hlasů celkem: 281)