Okolí tří kostelů u místa údajného Ježíšova křtu už jsou bez min
Ze světa / / ČTK / 11. prosince 2018 12:10 Jeruzalém -Tři ze sedmi kostelů v Kasr al-Jahud na Západním břehu Jordánu jsou poprvé po více než padesáti letech opět přístupné. Věřící i turisté se budou moci do chrámů u místa, kde byl podle legend pokřtěn Ježíš Kristus, brzy vrátit. Mezinárodní tým totiž jejich okolí vyčistil od min, informoval dnes izraelský list Haarec.
Kasr al-Jahud stojí na místě, kde podle křesťanské tradice pokřtil Jan Křtitel před dvěma tisíci lety Ježíše Krista. Poutní místo se nachází na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu poblíž hranice s Jordánskem. Během šestidenní války v roce 1967 tu izraelská armáda rozmístila zhruba tři tisíce min a dalších výbušných zařízení, aby tak zabránila případnému útoku z východu.
Mezinárodní tým, jehož členy jsou Izraelci, Palestinci a Gruzínci, od března tohoto roku pracoval na odminování oblasti a nyní oznámil, že okolí tří ze sedmi kostelů v Kasr al-Jahud je zcela vyčištěné.
"Vyčištění místa, kde byl pokřtěn Kristus, takové vzácné pamětihodnosti, je jedinečnou a báječnou prací," řekl Marcel Aviv, ředitel izraelského úřadu pro odminování, který je součástí ministerstva obrany. Britská nadace HALO, která na projektu odminování posvátných míst s izraelskými úřady spolupracovala, uvedla, že nešlo jen o "odstranění starého břemene jednoho konfliktu, ale i o to postavit most mezi rozhádanými komunitami". Podle nadace na odminování oblasti Kasr al-Jahud přispěli křesťanské, židé i muslimové.
Hledačům se zatím podařilo vyčistit od min okolí tří kostelů: kostela etiopské pravoslavné církve, řecké pravoslavné církve a římskokatolické církve, který patří františkánskému řádu. Zbývá ještě zpřístupnit kostely čtyř pravoslavných církví: koptské, rumunské, ruské a syrské. Práce na odminování jejich okolí bude podle izraelského ministerstva obrany trvat ještě osm až dvanáct měsíců. Až poté by se měla celá oblast zpřístupnit turistům a věřícím.
Jordánsko podepsalo s Izraelem mírovou dohodu v roce 1994. Trvalo ale mnoho let, než se začalo s odstraňování min na hranici Jordánska a Západního břehu Jordánu. Sedm kostelů, které leží asi kilometr a půl od vlastního místa údajného Ježíšova křtu, bylo proto opuštěných více než 50 let.
Kasr al-Jahud je pro křesťany po Chrámu Narození páně v Betlémě a Chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě třetím nejposvátnějším místem. Podle některých legend nicméně Jan Křtitel Ježíše Krista pokřtil na opačném břehu řeky v dnešním Jordánsku. Důležité je poutní místo Kasr al-Jahud ale i pro Židy: právě na tomto místě podle Bible vstoupili do Země zaslíbené.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Do baziliky v Jablonném v Podještědí se po dvou letech rekonstrukce vrátily bohoslužby
30.11.2023 14:59Do katedrály sv. Víta bude na Schwarzenbergův pohřeb vstup jen s pozvánkou
30.11.2023 10:08Obnova bývalého židovského hřbitova v Mnichově Hradišti je z větší části hotová
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: