Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Další senátní výbor odmítl zdanění náhrad církvím. Proti jsou i senátoři za ČSSD

Domácí zpravodajství / kir / Vlastní zpráva / 21. února 2019 9:40
Další senátní výbor odmítl zdanění náhrad církvím. Proti jsou i senátoři za ČSSD

Valdštejnský palác v Praze, sídlo českého Senátu
Autor: wikipedie.org / Creative Commons

Praha -

Senát s největší pravděpodobností zamítne zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Plénu to včera doporučil garanční ústavně-právní výbor hlasy všech přítomných členů z koalice i opozice. Stejný postoj zaujal už dřív hospodářský výbor. Horní komora projedná předlohu poslanců KSČM příští středu.

Pokud Senát novelu vetuje, vrátí se k opětovnému posouzení do Sněmovny. Pokud poslanci horní komoru přehlasují, což je pravděpodobné, opoziční senátoři by se obrátili na Ústavní soud. Klub KDU-ČSL a nezávislých v tiskové zprávě oznámil, že už podniká právní kroky a na podnětu soudu pracuje. Podal by jej ihned potom, co by novela platila.

Zdanění náhrad církvím je jednou z podmínek komunistické strany pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Ve Sněmovně pro předlohu hlasovali i poslanci SPD Tomia Okamury.

Výše náhrad je nadhodnocená a vznikla nerovnost s ostatními restituenty, argumentoval před senátory za předkladatele Stanislav Grospič (KSČM). "Myslíme, že je třeba provést alespoň toto narovnání," řekl. Odpůrci zdanění poukazovali i s ohledem na smlouvy mezi státem a církvemi na rozpor novely s právním pořádkem, případně na její protiústavnost. Zpravodaj Tomáš Goláň (SEN 21) poukazoval mimo jiné na porušení principu legitimního očekávání. Zdanění náhrad je podle něho politická záležitost.

Předseda výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že není přípustné jednostranně měnit uzavřené dohody, a další člen výboru za ČSSD Radek Sušil mluvil o nabourávání právního řádu. Michael Canov (SLK) označil za ostudu Sněmovny, že předlohu KSČM schválila. Senátorka KDU-ČSL Šárka Jelínková podotkla, že už není co danit, když církve částky přiznaly už v daňových přiznáních za rok 2013.

Stát by zdaněním mohl podle KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím na náhradách majetku ročně vyplácí. Církve by musely podle návrhu zahrnovat státní náhrady do zdanitelných příjmů.

Restituční zákon počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 193)