Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež František si připomněl šesté výročí svého pontifikátu

Ze světa / kir / ČTK / redakce / 14. března 2019 12:08
Papež František si připomněl šesté výročí svého pontifikátu

Papež František po svém zvolení v roce 2013
Autor: Flickr.com / M. Mazur / catholicchurch.org.uk

Vatikán -

Modlitbami v postní době před Velikonocemi strávil v městečku Ariccia nedaleko Říma papež František šesté výročí zahájení svého pontifikátu. Některá média v této souvislosti připomněla, že v den výročí byl v Austrálii odsouzen za sexuální zneužívání kardinál a donedávna vysoce postavený muž Vatikánu George Pell.

Skandály z řady zemí kolem sexuálního zneužívání mladistvých představiteli katolické církve v dřívějších desetiletích výrazně poznamenaly pontifikát papeže Františka (82). Například v Chile kvůli tomu loni nabídli hromadnou rezignaci všichni tamní biskupové a minulý měsíc papež poprvé v dějinách katolické církve propustil ze stavu duchovních kvůli obvinění ze sexuálního zneužití kardinála, Američana Theodora McCarricka, který ale na post kardinála už loni sám rezignoval.

Rodák z argentinského Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio, který si papežské jméno František zvolil podle svatého Františka z Assisi, se během svého pontifikátu snaží o mezináboženský dialog a také o to, aby se církev přiblížila lidem, zejména chudým a žijícím na okraji společnosti. Jeho velkým tématem je pomoc migrantům.

Minulý měsíc papež František jako první hlava římskokatolické církve navštívil Arabský poloostrov, kolébku islámu, kde jeho mši pod širým nebem ve Spojených arabských emirátech sledovalo na 170.000 lidí, včetně několika tisíc muslimů. V mezináboženském dialogu bude pokračovat i letos. Koncem března má plánovanou návštěvu muslimského Maroka a začátkem května zavítá do Bulharska a Makedonie, kde většina obyvatel vyznává pravoslaví.

Kontroverze vzbudila loni podepsaná dohoda mezi Vatikánem a Čínou, která se ale připravovala deset let a která dává Vatikánu dlouho požadovanou možnost jmenovat biskupy v Číně. Podle kritiků ale také Pekingu umožní větší kontrolu nad podzemní církví.

Argentinec Bergoglio zahájil pontifikát jako papež František 13. března 2013, kdy se stal prvním latinskoamerickým papežem a také prvním jezuitou na papežském stolci. Týž rok ho časopis Time vybral "osobností roku".

Jedním z prvních úkolů, které musel papež František řešit, byla podezření ze zpronevěry či praní špinavých peněz ve Vatikánu. Problémy se týkaly zejména vatikánské banky (IOR), která čelila kritice, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz a pomáhá klientům vyhnout se placení daní. S cílem zajistit průhlednost hospodaření církevního státu zřídil papež v roce 2014 nový sekretariát pro ekonomické otázky, jakési ministerstvo hospodářství, do jehož čela byl jmenován kardinál Pell.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
57%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
14%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
29%
 
(Počet hlasů celkem: 7)