Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Miloš Zeman letos vyznamená Petra Piťhu, potvrdil Ovčáček

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 11. dubna 2019 21:31
Miloš Zeman letos vyznamená Petra Piťhu, potvrdil Ovčáček

Mons. Petr Piťha
Autor: Repro ČT24

Praha - Již v lednu tohoto roku prezident Miloš Zeman uvedl, že uvažuje o udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka katolickému knězi Petru Piťhovi, který v zářijovém kázání odmítl Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí. Dnes udělení vyznamenání v ČT24 potvrdil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

„Uvažuji o tom, že bych panu profesoru Piťhovi dal Řád T. G. Masaryka, protože medaili Za zásluhy už má,“ řekl v lednu Zeman. Medaili za zásluhy exministru školství Piťhovi udělil Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus v roce 2011.

Piťha v kázání loni v září věřícím mimo jiné řekl, že jejich rodiny za názor, že muž a žena nejsou totéž, budou roztrženy, vezmou jim děti, za jakýkoliv nesouhlas bude deportace do „pracovně výchovných táborů vyhlazovacího charakteru“, homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu, děti si budou moci zvolit pohlaví a rodiče jim ani nebudou moci dát jméno. Na kněze za to Česká ženská lobby (ČŽL) podala trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Piťhu naopak podpořil kardinál Dominik Duka jako předseda biskupské konference (ČBK).

Mons. Piťha později zveřejnil text, ve kterém své výroky pokoušel hájit. Kritici, ale upozorňují že tato obhajoba je plná nedoložených tvrzení, špatně pochopených faktů a domnělých spojitostí mezi nesouvisejícími jevy.

Trestní oznámení ČŽL kvůli Piťhovu kázání na začátku roku vyhodnotil státní zástupce pro Prahu 1 Jan Lelek jako nedůvodné. Piťhova slova statní zástupce zároveň označil za záměrnou dezinterpretaci a zveličení bez podkladu v textu: „Tvrzení Mons. Petra Piťhy uvedená v jeho kázání ze dne 28. 9. 2018 nemají v textu tzv. Istanbulské úmluvy žádný podklad, resp. se tato tvrzení z textu této úmluvy nepodávají. Tato tvrzení jsou dezinterpretací textu oné úmluvy.“ 

Podpora Miloše Zemana před druhým kolem prezidentské volby

Piťha, který působí jako poradce pražského arcibiskupa a od září 2012 zastává úřad probošta Kolegiátní kapituly Všech svatých na Pražském hradě, v článku před druhým kolem prezidentských voleb v lednu 2018 nepřímo podpořil v komentáři pro MF Dnes Miloše Zemana, označil ho tehdy za skutečného diplomata. Naopak o druhém tehdejší prezidentském kandidátovi Jiřím Drahošovi napsal, že se podle něj „v politice vůbec nevyzná a nevíme, jaké by měl spolupracovníky.“

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
58%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
25%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 12)