Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež líbal nohy lídrům z Jižního Súdánu, prosil je o mír

Ze světa / kir / ČTK / 12. dubna 2019 12:00
Papež líbal nohy lídrům z Jižního Súdánu, prosil je o mír

Gesto papeže k zástupcům Jižního Súdánu
Autor: facebookový profil Tv Noe

Vatikán - Papež František šokoval delegaci znepřátelených politických lídrů z Jižního Súdánu, když je vyzval, aby dál usilovali o mír, a poté poklekl a všem políbil nohy. Informovala o tom agentura AP. Gestem pokory ukončil papež dvoudenní setkání, na které africké politiky pozval právě proto, aby je povzbudil při plnění mírové dohody, kterou prezident Salva Kiir a vůdce povstalců Riek Machar podepsali loni v září. Její plnění se ale zadrhlo.

„Chci ze srdce vyjádřit naději, že nepřátelství konečně ustane, že bude respektován klid zbraní, že se podaří překonat politické i etnické rozdíly a že se podaří ustavit dlouhotrvající mír pro dobro všech občanů, kteří sní o začátku budování národa,“ řekl papež.

Ve Vatikánu se sešli Machar, Kiir a jeho dva zástupci. Papež všechny překvapil tím, že jim po závěrečném projevu políbil nohy, aby svým slovům dodal váhu. Rituál mytí nohou je v křesťanské liturgii spojen se Zeleným čtvrtkem, kdy papež v rámci velikonočních obřadů takto připomíná poslední večeři Ježíše Krista. Líbání nohou jako součást jednání s politickými lídry je však něčím zcela novým, napsala AP.

Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Občanská válka v zemi propukla v roce 2013, kdy se prezident Salva Kiir, pocházející z etnické skupiny Dinka, rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům. Více než pět let války v Jižním Súdánu si vyžádalo životy téměř 400.000 lidí a připravilo o domov miliony místních obyvatel.

Loňská mírová dohoda představuje již několikátý pokus o ukončení konfliktu a mezinárodní společenství na ni nahlíží spíše skepticky. Od samého počátku se totiž nedaří dodržovat stanovené termíny ani klid zbraní. Přesně za měsíc, 12. května, dohoda předpokládá návrat povstaleckého vůdce Machara do Jižního Súdánu, kde by se měl opět stát viceprezidentem.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
48%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 177)