Knižní fond znojemských dominikánů převzala brněnská knihovna
Kultura / vlu / ČTK / 12. července 2019 16:00Brno - Klášterní knihovna znojemských dominikánů se podruhé přestěhovala do Brna. Zatímco poprvé, v 50. letech minulého století, to bylo vynuceno represí komunistické totalitní moci vůči řeholníkům, nyní fond převzala do odborné péče Moravská zemská knihovna po dohodě s dominikány. K cenným svazkům budou mít v Brně lepší přístup badatelé, knihy zůstanou ale ve vlastnictví řádu.
Dominikánský fond čítá 6000 svazků. Řád knihy shromažďoval a využíval až do začátku 50. let, kdy je převzala tehdejší Univerzitní knihovna v Brně, dnešní Moravská zemská knihovna, stejně jako fondy dalších zrušených klášterů.
I přes rychlé a dramatické stěhování se podařilo zachovat jádro klášterní knihovny pohromadě. Proto ji mohli dominikáni v roce 2004 znovu umístit ve Znojmě. V klášteře ale v následujících letech ubylo řeholníků a loni se řád obrátil na Moravskou zemskou knihovnu s dotazem, zda by o fond opět nezačala pečovat a neuložila jej v Brně. Dnes přijela do rekonstruované budovy knihovny v Kounicově ulici v Brně poslední část fondu.
Mezi cennými svazky je 60 prvotisků, včetně latinsky psaného spisu Tomáše Akvinského Super quatro libro Sententiarum s původní gotickou vazbou, dřevěnými deskami s hovězinou a vykrajovanými ornamenty, vytištěného v Benátkách. K deskám knihy byl připevněn řetěz, díky kterému ji nikdo nemohl ukrást ze čtecího pultu. „Nenechavé ruce byly vždy a všude,“ řekla ČTK vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Jindra Pavelková.
Zbytek fondu tvoří staré tisky ze 16. až 18. století původem z německých zemí, ale i Španělska, Itálie a Francie. Nechybí ani tisky z Čech. Převažují knihy teologické, kanonické, bible a knihy kázání, zastoupeny jsou i historické, právnické, lékařské nebo astronomické a alchymické spisy.
Vzácná je středověká rukopisná bible z Francie ze 13. století. Kvůli malým rozměrům 15 krát devět centimetrů je psána velmi drobným, francouzským perličkovým písmem. Při čtení se používala lupa, uvedla Pavelková.
Na vazbách knih lze ilustrovat i hospodářský vývoj kláštera. Z počátku 18. století, kdy se klášteru vedlo dobře, pocházejí nové kožené vazby se zlacenými knižními značkami s motivem psa s hořící pochodní v tlamě. Motiv odkazuje ke slovní hříčce „domini canes“, tedy psi Páně.
Knihovna už letos převzala do své správy fond brněnského kláštera sester svaté Voršily. Tvoří jej 4200 svazků převážně z 19. a první poloviny 20. století, ale některé jsou výrazně starší. Do knihovny se fond dostal s ohledem na badatelskou dostupnost a bezpečné uložení. Odborníci jej nyní katalogizují. V knihovně je také množství dalších rukopisů a starých tisků z někdejších šlechtických i klášterních biblioték.
Klášter dominikánů ve Znojmě patří k původně gotickým stavbám datovaným do 13. století. Vznikl paralelně se stavbou přilehlého kostela Nalezení Svatého Kříže. Později vyhořel, knižní fond tak dominikáni budovali znovu.
Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:
Související zprávy a články
Bývalý šéf kanceláře českobratrské církve Kocanda se stal ředitelem Národní knihovny
17. 2. 2015 18:12Jeden z nejdůležitějších rukopisů Bible je zveřejněn online
Aktuální zprávy
19.09.2024 15:18Papež schválil pobožnosti v Medžugorje pro jejich přínos víře, k samotným zjevením se nevyjádřil
19.09.2024 9:19600. výročí úmrtí Jana Žižky připomene nový film a vystavení jeho údajného meče
19.09.2024 9:18Papež se modlil za oběti povodní, děkoval dobrovolníkům a připomněl Světový den Alzheimerovy choroby
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010